Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Skulpturālā piecminūte Entonija Makola ekspozīcijā Berlīnē

Ņujorkā dzīvojošā angļu mākslinieka Entonija Makola specializācija ir filmas, kas pārvēršas par telpiskām gaismas instalācijām.Laiks un gaisma ir galvenie materiāli, kurus Entonijs Makols izmanto savā ekspozīcijā Piecas minūtes īstas skulptūras/Five Minutes of Pure Sculpture, kas līdz 12. augustam bija skatāma laikmetīgās mākslas muzejā Hamburger Bahnhof Berlīnē.

Izstāde noslēgusies, un skulptūras pazudīs - paliks tikai digitālais projektors un datorprogramma. Mākslinieka specializācija ir filmas, kas pārvēršas par telpiskām gaismas instalācijām.Entonijs Makols bija viens no nozīmīgākajiem māksliniekiem 70. gadu Londonas avangarda kino kustībā. Viņa agrīnajās filmās tika dokumentētas brīvdabas performances, kuras tika rīkotas, izmantojot minimālus izteiksmes līdzekļus - galvenokārt uguni. Kopš 1973. gada anglis Entonijs Makols dzīvo un strādā Ņujorkā. 70. gadu beigās viņš pameta mākslas vidi, kurā atgriezās tikai 20 gadu vēlāk. Viņa veidotās gaismas filmas ieguvušas jaunu dinamiku, mākslinieks atteicās no 16 milimetru lentes un sāka izmantot digitālās tehnoloģijas. Par savu varoni Entoniju Makolu uzskata daudzi mākslinieki, kuri nodarbojas ar eksperimentālo kino, sajūtu un pieredzes instalāciju veidošanu, viņu vidū ir Ūlafurs Eliasons, Karstens Hellers, Anna Veronika Jansensa un citi.Izstādē Berlīnē apkopoti Entonija Makola pēdējā desmitgadē tapušie darbi. Hamburger Bahnhof ir bijusī dzelzceļa stacija, kas ideāli piemērota mūsdienu mākslas eksponēšanai. Šeit ir obligāti jāiegriežas brīžos, kad jums šķiet, ka varat nomirt, ja ilgu laiku neesat redzējuši Jozefa Boisa šedevrus - tiem ir atvēlēts vesels stacijas spārns. Savukārt Entonija Makola skulpturālā piecminūte jūs gaida muzeja centrālajā paviljonā, kas tēlo milzīgu kinozāli. Savās filmās mākslinieks glezno ar gaismu - viņš izmanto baltas līnijas (Entonija Makola oriģinālais zīmējums tiek pārcelts datoranimācijas formātā), kas tiek projicētas uz melnas virsmas.Skatītāji ir pieraduši, ka filma ir tas, ko viņi redz uz ekrāna. Entonija Makola mākslas gadījumā mēs skatāmies uz gaismas stariem, kas savieno projektoru un ekrānu un visu laiku atrodas kustībā. Ekrāns var būt gan siena (ja instalācija ir tradicionāli horizontāla), gan grīda (ja instalācija ir eksperimentāli vertikāla). Svarīgs ir ne tikai «attēls», bet arī paša gaismas stara vibrācija gaisā un mistiskā aura, kas ap to veidojas. Šo auru var redzēt un just - lielajā kinozālē viss ir migliņā. Speciālas ierīces iepūš gaisā ūdens pilienus - veidojas dūmaka, un gaismas instalācija iegūst trešo dimensiju jeb apjomu telpā. Līnijas savienojas abstraktās kombinācijās, tās klusumā kustas psihedēliskā sinusoīdas un spirāles dejā. Ja instalācija ir vertikāla (projektors atrodas pie griestiem, un gaismas stari vērsti uz leju), skatītājs var ieiet skulptūras telpā. Aptaustīt var arī horizontālos starus, taču tieši vertikālajiem darbiem piemīt apbrīnojams plastisks izteiksmīgums.

«Mani pašu piesaista šis paradokss - jūs redzat gaismas plāksnes, kas izskatās stipras un pamatīgas. Visi grib tām pieskarties, aptaustīt gaismu, jo tā šķiet taktila, materiāla. Pieskaroties jūs pārliecināties, ka tur nekā nav, lai gan iztēle jums uzstājīgi saka kaut ko pretēju,» savus darbus komentē Entonijs Makols. Viņš ir burvis un ļauj sajust šo burvību skatītājiem: mākslinieks būvē sienas, kurām var iziet cauri. Viņa nenotveramo mākslu var baudīt gan privāti, kad neviena cilvēka nav blakus, gan kolektīvi - var vērot, kā uz darbiem reaģē apkārtējie, kā viņi glāsta gaismu vai iezogas tajā.

Katra filma - skulptūra sākas ar zīmējumiem un skicēm, turpinās ar sarežģītiem aprēķiniem un algoritma veidošanu. Šīs ir tīras, šķietami bezsižeta filmas, grafisks un plastisks žests, kurš apliecina savu estētisko esamību, skaidro Entonijs Makols. Kino viņš uzskata par attīstības un kustības formu, kas atspoguļo laika ritējumu. Savās jaunākajās filmās mākslinieks pauž idejas par mirstīgumu un gaismas zīmējumos, izrādās, atveido ķermeni. Entonija Makola mākslas matemātiskais un tehnoloģiskais izpildījums akcentē tās cilvēciskumu - tāpat kā gaismai tai nevar pieskarties, var tikai sajust.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja