Lai gan ir tikai pavasaris, gatavošanās Ukrainas un Krievijas gāzes kariem ir sākusies. Pagaidām ar vārdiem, kas ir it kā draudi un it kā rūpes par stabilām gāzes piegādēm. Latvijas deputātu kandidāti Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās savās intervijās laikrakstā „Diena” arī pielej eļļu ugunij, labi neizprotot visu attiecību komplicētību un patiesību par notikumiem iepriekšējās krīzēs.
Rihards Pīks (Tautas Partija) atļāvās pateikt, ka Ukraina šajā ziemā aizgrieza gāzes krānu Eiropai, kas ir tālu no patiesības un notikumu secības. Atis Lejiņš (LSDSP) runāja kaut ko par Krievijas līdzdalību gāzes vadu spridzināšana virzienā no Turkmenistānas un Turkmenistānas līgumiem ar ES. Tas ir vēl tālāk no patiesības.Ar šādu zināšanu un izpratnes bagāžu būs ļoti grūti līdzdarboties ES – Krievijas sarežģīto tirdzniecības attiecību jomā.
Ukraina patiesi būs svarīgākais posms šajā gadā, un sevišķi ap gada miju apmēram 8 ES dalībvalstīm sakarā enerģijas bilances nodrošinājumu. Ir ļoti svarīgi, lai ne tikai industrijas eksperti izprastu martā parakstīto ES un Ukrainas memorandu par gāzes tranzīta sistēmas sakārtošanu. Kā instruments ir izvēlēta Ukrainas likumdošanā un praksē ieviest ES iekšējā gāzes tirgus principus ar politiskās ietekmes mazināšanu, neatkarīgu regulēšanu un atklātu pakalpojumu tarifu sistēmu. Ja Ukrainas politiķiem pietiks spēka veikt nepieciešamās reformas, tad jautājumi par to kam un cik ir jāmaksā par gāzes tranzītu iegūtu pavisam citu izpratni. Tas nevar nesaniknot Krieviju, un tā to atklāti demonstrēja dialoga laikā Habarovskā un dara to katru dienu.
Bet eiropiešiem ir labi jāsaprot Krievijas ekonomiskās intereses un centienus, un nav tās jāizskaidro tik primitīvi politiskā valodā. Intereses ir vienmēr savstarpējas un cīņa par labāko pozīciju ir dabiska lieta. Citu dalībvalstu un ES kopējās intereses ir svarīgas un par tām viegli bārstīties ar politisko retoriku.
Daudz grūtāk ir izrādījies saskatīt briesmas pašu mājās. Pieņemot diskriminējošos un ar birokrātiskām barjerām aizsprostoto atjaunojamo resursu izmantošanas noteikumus 26. maija MK sēdē, koalīcija palika uzticīga dabas gāzes lobēšanai un korupcijas principiem lēmumu pieņemšanā. Noteikumi galīgi kompromitē zaļās enerģijas izmantošanu sabiedrības skatījumā un līdz ar to nosver simpātijas par labu dabas gāzei. Un tas ir nopietns risks.