Kad 2023. gada 2. jūnijā Kaija Sāriaho septiņdesmit gadu vecumā nomira pēc smagas slimības, viņa bija slavas virsotnē un tika cildināta kā komponiste, kura modernismam piešķīrusi gan cilvēcisku, gan teiksmainu seju. Laikmetīgās mūzikas pasaulē viņa vienmēr ir izcēlusies ar savu smalko, neatkārtojamo balsi. Kaija Sāriaho apguvusi kompozīciju Helsinkos, Freiburgā un Parīzē. No 1982. gada līdz pat savai nāvei viņa dzīvoja Francijas galvaspilsētā. Studijas un pētījumi Parīzes elektroakustisko eksperimentu centrā IRCAM būtiski ietekmējuši viņas mūziku. Kaijai Sāriaho raksturīgās greznās un noslēpumainās skaņu faktūras bieži tika radītas, apvienojot akustiskos un elektroniskos instrumentus.
Četrās dienās Amsterdamā varēs iepazīt autores daiļradi visā tās plašumā: no Kaijas Sāriaho agrīnajiem spektrālajiem darbiem līdz viņas mūža pēdējam opusam – koncertam trompetei un orķestrim Hush (pirmatskaņojums notika drīz pēc komponistes nāves). Papildprogramma, kurā ir iekļautas sarunas un diskusijas ar Kaijas Sāriaho radošajiem partneriem, lekcijas, meistarklases, filmu seansi un izstāde, sniegs visaptverošu ieskatu viņas dzīvē un mākslā. Festivāla kuratori ir laikmetīgās mūzikas ansamblis Asko|Schönberg un Kaijas Sāriaho partitūru izdevniecība Chester Music.
Kaijas Sāriaho pēdējais opuss – koncerts trompetei un orķestrim Hush – ir veltīts somu džeza trompetistam Verneri Pohjolam. Publicitātes foto
Festivāla atklāšanas koncertā 13. martā skanēs komponistes pirmais un pēdējais koncertžanra darbs – koncerts vijolei un orķestrim Graal Théâtre (1994), kas komponēts vijolniekam Gidonam Krēmeram, un jau minētais koncerts trompetei un orķestrim Hush (2023), kas sacerēts somu džeza trompetistam Verneri Pohjolam. Šie darbi ir savstarpēji saistīti – Hush ir Graal Théâtre turpinājums (trompetes solo ir liela loma koncertā Graal Théâtre, un šo tēmu autore attīsta kompozīcijā Hush).
"Katrs koncerts portretē solistu, kuram tas rakstīts, un Hush ir Verneri Pohjolas portrets. Mani ir iedvesmojusi viņa bagātā pieredze, eksperimenti, improvizācija un spēja izmantot paplašinātās spēles tehnikas," par solistu teikusi Kaija Sāriaho. Vijoles solo koncertā Graal Théâtre spēlēs Džozefs Pulja. Pie Asko|Schönberg diriģenta pults stāsies Ernests Martiness-Iskerdo.
14. martā festivālā uzstāsies Somijas stīgu kvartets Meta4, kas ir daudz atskaņojis un ierakstījis komponistes mūziku. Tajā pašā vakarā elektroniskās mūzikas programmu piedāvās somu skaņu mākslinieks Tuomass Norvio.
Duetā Sons of Chipotle ir apvienojušies somu čellists Ansi Kartunens (no kreisās) un britu rokgrupas Led Zeppelin dalībnieks Džons Pols Džonss. Publicitātes foto
15. martā komponistes kamermūziku interpretēs Beļģijas ansamblis Het Collectief un beļģu soprāns Līsbeta Devosa, savukārt Kaijas Sāriaho kormūzikā izpaudīsies Helsinku kamerkoris diriģenta Nilsa Švekendīka vadībā. Dienas noslēgumā kopīgā improvizācijas piedzīvojumā dosies divu unikālu talantu un Kaijas Sāriaho draugu duets Sons of Chipotle – tajā ir apvienojušies komponistes uzticamais domubiedrs somu čellists Ansi Kartunens un britu rokgrupas Led Zeppelin dalībnieks multiinstrumentālists Džons Pols Džonss.
16. martā varēs dzirdēt trompetista Verneri Pohjolas un perkusionista Mikas Kallio duetu, savukārt noslēguma koncertā Nīderlandes ansamblim Asko|Schönberg pievienosies čellists Ansi Kartunens.
Meistarklases festivālā pasniegs Ansi Kartunens, kvartets Meta4, Verneri Pohjola, kā arī režisors Pīters Selarss, kurš ir veidojis Kaijas Sāriaho muzikāli dramatisko darbu iestudējumus.
Informācija: www.muziekgebouw.nl, saariaho.org