Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +10 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 22. oktobris
Irīda, Īrisa, Airisa

Grāmatas Dana un Medaljons recenzija. Par argekļiem (1), kofotiem (2), serpultām (3) un kerepiķiem (4)

Dana un Medaljons ir klasiskās pusaudžu piedzīvojumu fantāzijas tradīcijās ieturēts romāns, būvēts jau no aprobētiem klucīšiem

Fantāzijas un fantastikas oriģināldarbu ziņā latviešu rakstniecībā šobrīd, šķiet, ar joni tiek atgūts piecdesmit beziztēles režīma gados nokavētais. Pāris iepriekšējo gadu laikā ar vairākiem romāniem šajos žanros sevi pieteikušas jaunās rakstnieces Laura Dreiže un Linda Nemiera, viņām sekojuši arī vairāki citi gados jauni un ne tik jauni autori. Arī 2013. gads oriģinālliteratūrā aizsākas uz fantāzijas žanra viļņa – ar apgāda Atēna klajā laisto Lauras Vilkas darbu Dana un Medaljons.

Ieguldīts rūpīgs darbs

Dana un Medaljons ir klasiskās pusaudžu piedzīvojumu fantāzijas tradīcijās ieturēts romāns. Aiz kičīgā vāka slēpjas stāsts par mums pazīstamajai realitātei paralēlu pasauli Apakšzemi, kurā neizskaidrojamā veidā ģimeniska sestdienas piknika laikā iekļūst parasta trīspadsmitgadīga pusaudze Dana. Protams, tūlīt pēc attapšanās noslēpumainu radību pilnajā citpasaulē izrādās, ka varones parastums ir tikai šķietams: patiesībā par Danu vēsta seni pareģojumi, viņai piemīt pārdabiskas spējas un, kā nu bez tā, Danas misija izrādās glābt svešo pasauli no katastrofas...

Romānā nenoliedzami ieguldīts rūpīgs darbs – sīki izstrādāta citpasaules ģeogrāfija un zooloģija, detalizēti neskaitāmu izdomātu dzīvnieku apraksti un pat attēli. Arī romāna valoda ir raita, dialogi dabiski, un autore var lepoties ar spilgtu un asprātīgu iztēli. Taču sīkajā piedzīvojumu izklāstā trūkst kādas būtiskas un īsti neverbalizējamas nianses. Iespējams, tāpēc, ka Dana ir vienīgā cilvēciskā būtne visā svešo radījumu murskulī, tādējādi lasītājam nav iespējams veidot kādu nebūt atsauces bāzi uz jau zināmo realitāti, citiem vārdiem sakot, identificēties – par spīti tam, ka Apakšzemē līdztekus zooloģiskajai daudzveidībai ir ļoti daudz ikdienišķu, pat anahronisku detaļu. Piemēram, pirmais, ko Dana pamana noslēpumainajā pazemes karalistē, ir durvis ar uzrakstu "Ēdnīca", aiz kurām tiek patērēti kartupeļi ar kotletēm, mājās ir tādas pašas mēbeles un sanitārās iekārtas kā mūsu pasaulē, arī dzīvnieki dažbrīd izskatās pēc mums pazīstamās faunas pārstāvju detaļu kompilācijām, bet Krusta iela tikusi pie sava nosaukuma "tāpēc, ka tur atrodas baznīca un kapi" (56. lpp.), kaut gan pāris rindu tālāk uzzinām, ka Apakšzemē pielūdz "četrus dievus", nevis kādu, kas jelkad būtu ticis sists krustā, utt. Varbūt traucē fakts, ka darbos trūkst kārtīgi izstrādāta antagonistiskā, proti, ļaunā, spēka? Neraugoties uz 31. lappusē ietverto draudīgo norādi: "tev draud briesmas", nevienu brīdi nešķiet, ka Danai kaut kas patiešām draudētu (atskaitot pēdējās desmit lappuses, kurās autore kā attapusies uzlaiž savai varonei divus pūķus uzreiz un ar to pašu arī pabeidz pirmo romānu, atstājot atšķetinājumu solītajam turpinājumam): līdz ar to zūd arī spriedze, atstājot vien nelielu ziņkāri attiecībā uz to, kāda savāda būtne gaidīs lasītāju nākamajās lappusēs.

Meklējot kaut ko ēdamu

Taču mulsinošākais ir tas, ka zvērinātu žanra cienītāju, vēlākais – otrajā nodaļā, sāk pārņemt izjūta, ka tas viss jau kaut kur lasīts, dzirdēts, redzēts. Jā, fantāzijas žanrs pēc būtības ir formulu bāzēts, taču šeit formulu daudzums diemžēl aizēnojis oriģinalitāti. Atsevišķās detaļas rada iespaidu, ka romāns sastādīts no piecām citām jau lasītām grāmatām, bet kompozīcija liek domāt, ka sižets tapis rakstīšanas gaitā, notikumus izdomājot "pa ceļam". Un vietumis jūtams, ka sižetam paredzēto vietu īsti nav bijis ar ko aizpildīt. Piemēram, lielā daļā romāna teksta viens vai vairāki personāži kaut ko ēd, gatavojas ēst vai meklē ēdamo, turklāt katra nākamā ēdamviela noteikti ir iepriekš vēl neminēta un apveltīta ar citpasaulīgu nosaukumu, taču beigu beigās izrādās no mums pierastajiem pārtikas produktiem atšķiramies tikai ar kādu niansi. Ar tādu pašu regularitāti tekstā uzrodas jauni un jauni Apakšzemes zvēri un mošķi, kuru nosaukumiem jau vairs īsti nav iespējams izsekot. Vietumis gan pavīd pa oriģinālai detaļai, atjautīgam atradumam, kas atsvaidzina tekstu, – ko vērts ir kaut vai koks Hapitors ar noslieci uz alkoholismu un pavāju humora izjūtu...

Un tā lappusi pēc lappuses, atgādinot animācijas filmu, apmētājoties ar jociņiem un, protams, ik pa brīdim meklējot ko ēdamu, uz priekšu veļas viss dzīvespriecīgais, raibi raibais mošķu kumurs, Dana periodiski tiek raustīta no viena Apakšzemes nostūra uz otru, tikpat periodiski dienām nīkst savā istabiņā, kopā ar lasītāju gaidot, kad beidzot sāks risināties kaut kas sižetam līdzīgs; ikreiz, nokļūstot krustcelēs, no katra stūra varonei palīgā steidz zinoši un izpalīdzīgi mošķi vai kārtējais "tēlaini un episki, un sliktās atskaņās" (29. lpp.) savārsmotais pareģojums, bet lasītājs pamazām grimst neziņā, ko un vai vispār ko sagaidīt. Nopietnu iespaidu neatstāj arī tekstā lietotie izteikumi, kas diez vai saskan ar iecerēto globālo pasaules glābšanas sižetu: pareģim jāiegūst "kaut kādas tur enerģijas", pasaules valdniekam "kaut kas nojuka" utt., kuru radītais efekts (atbilstoša personāža mutē) iederētos komiskās fantāzijas žanrā, taču šinī darbā tas acīmredzot nav bijis autores mērķis.

Tikai cita veida klucīšu kaudze

Pēc lielāka un mazāka apjoma fantāzijas žanra darbu paisuma, kas, sekojot Dž. R. R. Tolkīna Gredzenu pavēlnieka panākumiem, XX gadsimta 60.–70. gados pārplūdināja izdevniecības un grāmatu plauktus, šķita, ka nekas jauns un radikāls šajā žanrā vairs nav iespējams. Līdz virkne autoru – Ursula le Gvina ar femīnajā pasaules skatījumā balstīto Jūrzemes burvi, Roberts Džordans ar skarbi viduslaicīgo Laika ratu un Dž. K. Roulinga ar veiksmīgo žanru konglomerātu par Harija Potera piedzīvojumiem – pierādīja, ka tā gluži nav. Tomēr katram no šiem izcilniekiem sekoja vesela ierinda epigoņu, pielūdzēju un atdarinātāju, kuru daiļrade savukārt apliecināja, ka panākumi katrā jaunā žanra pagriezienā ir iespējami tikai vienu reizi – proti, pirmo. To pierāda arī Dana un Medaljons, kas, rūpīgi būvējot savu pasauli no žanra ietvaros jau aprobētiem klucīšiem, spējis radīt tikai mazliet citādu klucīšu kaudzi, ar ko varbūt arī aizraujoši kādu brīdi parotaļāties, nevis pili, kurā apmesties uz dzīvi.

1 Būtnes ar "tādiem kā grābekļiem plaukstu vietā" (19. lpp.)

2 "Koijotam un lūsim līdzīgs dzīvnieks" (77. lpp.)

3 Putns, kas "no parastas vistas atšķīrās tikai ar ļoti tumšu ādu" (134. lpp.)

4 "Skābi auglīši, kas labi garšo ar majonēzi" (26. lpp.) 

Top komentāri

putna ēna
p
nesaprotu, neko nesaprotu. Pie katras B.simsones recenzhjas parādas vienā stilā rakstīti naidīgi komentāri. Vai šī kundze kādam būtu kā dadzis acī? Nocēlusi iekarotu darba vietu, varbūt?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja