Laikmetīgās dejas izrāde ar apakšvirsrakstu Aspazijas un Raiņa mīlestības vēstules – profesors Gunārs Bībers – horeogrāfi tapusi, izmantojot daudzveidīgu kultūrvēsturisko materiālu bāzi. Pirmkārt, iedvesma smelta Raiņa un Aspazijas sarakstē. Latvijas literatūras dižgaru – šā gada jubilāru – sarakste ilgst 35 gadus (1894 – 1929) un to veido kopskaitā 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. Saraksti par unikālu atzinusi UNESCO programma Pasaules atmiņa, iekļaujot to Latvijas nacionālajā reģistrā.
Otrkārt, izrādes iedvesmas avots ir Gunārs Bībers – Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, goda doktors un izcila personība, kas jau ilgu gadu garumā studentus un kolēģus pārsteidz ar savu erudīciju un stāstītāja talantu, tādēļ vairāku paaudžu literatūras, teātra un kultūras cilvēki viņu sauc par Skolotāju. Bībera padziļinātās intereses lokā ir drāmas teorija, literatūras vēsture, skatuves mākslas attīstība, arī deja. Profesora sabiedrotie ir izcilas tagadnes un pagātnes Latvijas personības, arī Aspazija un Rainis – viņu dzeja, dramaturģija un abu personību dziļums.
Izrādē citēta Olgas Žitluhinas dejas kompānijas izrāde Velosipēds (2007), kurā tika izmantota Raiņa pirmā lugā Pusideālists un pētīta ideālisma tēma: "Apmierinātība – tā ir pilnīga nāve. Priekš kā ir dzīve? Lai atdotu sevi tās ideāliem." Šai tēmai ir būtiska nozīme horeogrāfes Olgas Žitluhinas daiļradē: no Raiņa ideālisma viņa nonākusi līdz Ibsena Branda ideālismam izrādē Ārā, kas saņēmusi Spēlmaņu nakts 2014 balvu Gada sasniegums laikmetīgajā dejā. Ar Raiņa un Aspazijas vēstulēm Olga Žitluhina atgriežas pie Raiņa ideālisma, apvienojot to ar savā mākslā būtisko mīlestības tēmu. Izrādē Viens un Divi tiek uzjundīti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.
Izrādes radošajā komandā darbojas Olga Žitluhina un horeogrāfi, Juris Kaukulis un Kaspars Tobis (Dzelzs vilks), Oskars Pauliņš (gaismu mākslinieks), apvienības Ārā dejotāji Anna Novikova, Agate Bankava, Eva Kronberga, Jānis Putniņš, Ivars Broničs, Rūdolfs Gediņš, dramaturgs Jānis Siliņš. Līdzautori - dejas dramaturģe Inta Balode un dejotāji Ilze Zīriņa, Ramona Galkina, Dmitrijs Gaitjukevičs, Andris Kačanovskis, Valērijs Oļehno (izrādes Velosipēds (2007) veidotāji. Izpildproducente: Baiba Ozoliņa.
Iestudējuma pirmizrāde jau notikusi 2014. gada 4. oktobrī Latvijas Kultūras akadēmijas festivāla Patriarha rudens ietvaros.