Eleonora Šturma ir zīmīga personība mūsdienu Latvijas mākslas vēsturē. Vairāk nekā 50 gadus viņa ir dokumentējusi un cītīgi aprakstījusi latviešu mākslinieku izstādes Ņujorkā un tuvākajā apkārtnē. Viņa nepagurdama sekojusi daudzu gleznotāju, grafiķu un tēlnieku daiļradei, devusi saturīgus, objektīvus, kultūrvēsturiski nozīmīgus katra autora daiļrades izvērtējumus.
Ar Eleonoras Šturmas vērīgo skatījumu un lietpratīgajiem secinājumiem neklātienē lasītāji ir varējuši iepazīties rakstu krājumā 50 gadus mākslai pa pēdām, ko sastādījis mākslas vēsturnieks Māris Brancis un 2011. gadā izdevis apgāds Mantojums. Trimdas presē kopš 1960. gada mākslas zinātniece ir publicējusi neskaitāmus rakstus par māksliniekiem un izstāžu recenzijas, līdz ar to kļūstot par pašu zinošāko un pieredzes bagātāko trimdas mākslas pazinēju.
Eleonora Šturma (dz. Avena) dzimusi 1928. gadā Daugavpilī. 1944. gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās uz Vāciju, kur 1949. gadā beigusi Neištates latviešu ģimnāziju. 1950. gadā ieceļojusi ASV, apprecējusies ar komponistu Arnoldu Šturmu. Mācījusies Džordža Pībodija koledžā, Vanderbilta Universitātē un Tenesijas Universitātē Nešvilā. 1953. gadā pārcēlusies uz Ņujorku. 1958. gadā Ņujorkas pilsētas universitātes Hantera koledžā viņa ieguvusi bakalaura un 1960. gadā maģistra grādu tēlotājā mākslā un mākslas vēsturē.
Pirmie raksti publicēti Amerikas latviešu avīzē Laiks, taču vērienīgākais devums nenoliedzami saistās ar daudzpusīgo žurnālu Latvju Māksla (1975–2006), kurā Eleonora Šturma bijusi gan autore, gan redakcijas kolēģijas locekle. 1987. gadā apbalvota ar Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) Kultūras fonda Goda balvu žurnālistikā.
Tikšanās ar Eleonoru Šturmu ļaus ieskatīties daudzveidīgajā, nākamgad jau 70 gadus ilgajā trimdas mākslas vēsturē, kas Latvijā vēl joprojām ir diezgan maz zināma. Kopā varēs mēģināt iedziļināties trimdas latviešu ieguldījuma daudzveidībā, izprast šī mantojuma vērtību un nozīmību tautas nacionālās identitātes saglabāšanai, aplūkojot to no visdažādākajiem aspektiem.
Ieeja bez maksas