Abi projekti notiek ar Itālijas Republikas vēstniecības Rīgā atbalstu.
"Latvijas Nacionālā mākslas muzeja šīgada vasaras izstāžu programma piesaka vērienīgu, līdz šim izvērstāko pieteikumu sadarbībai ar Itāliju. Tās kultūras slānis ir tik daudzpusīgs un pievilcīgs, ka spētu apmierināt viskritiskākos prātus. Divi lielie izstāžu projekti gan runā par tradīciju, gan izceļ jaunas kvalitātes, kuras ir tik būtiskas šodienas apstākļos mums visiem. Daudzveidība, spēja sadarboties, kopīgu ideju uzsvērums, Eiropas kultūras mantojuma saglabāšana un aizsardzība, dalīšanās ar to – tie ir jautājumi, kas šobrīd ir visu mūsu dienaskārtībā," akcentēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, iepazīstinot ar šo Latvijas un Itālijas kopprojeku.
Prasmju kvalitāte
Pirmajā izstādē Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība. 6.–19. gadsimts tiks ietverti vairāk nekā simt Turīnas mākslas muzeja kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas priekšmetu – izcili paraugi no darbnīcām un manufaktūrām visā Itālijā, sniedzot plašu ieskatu amatnieku virtuozitātē. "Meistarība – tas ir noslēpums, kas ir itāļu radošuma un ģenialitātes pamatā. Augstā prasmju kvalitāte ir ļāvusi lielajiem māksliniekiem radīt meistardarbus, kas ir pārdzīvojuši gadsimtus un apbūruši veselas paaudzes," atklāja Madamas pils direktors Džovanni Karlo Federiko Villa. Šī Turīnas mākslas muzeja krājumā atrodas 70 tūkstoši darbu. Tā ir viena no apjomīgākajām lietišķās mākslas kolekcijām pasaulē.
Šī izstāde top ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un ir daļa no viena miljona eiro lielā ieguldījuma vērienīgās kultūras norisēs, gatavojoties fonda 15 gadu jubilejai. Projekta vadītājas ir Daiga Upeniece un Elisabeta Rabajoli, izstādes scenogrāfs – Reinis Suhanovs.
Kopīgās saiknes
Otrajā izstādē Itālijas gaisma: no Fatori līdz Morandi tiks eksponēti 86 meistardarbi no Ufici galerijas Piti pils Modernās mākslas galerijas kolekcijas dialogā ar izcilākajiem XIX gadsimta beigu un XX gadsimta sākuma darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. "Izstāde atklāj kopīgās saiknes, reālās attiecības un sakarus, kas ir pastāvējuši laika gaitā Eiropas mākslā: Latvijas mākslinieki devās uz Itāliju, Itālijas mākslinieku darbi tika rādīti lielās izstādēs Latvijā. Esam atlasījuši darbus, kas apliecina visus šos mākslinieciskos apmaiņas procesus. Izstāde ir piemērs pētniecībai, kas ne tikai izgaismo pagātni, bet arī palīdz veidot un atjaunot tiltus un sakarus, veicinot augstākā līmeņa kultūras diplomātiju," sacīja izstādes līdzkurators Gvičardo Sasoli de Bjanki Stroci.
No Itālijas puses projekta īstenošanā piedalās Ufici galerijas Piti pils Modernās mākslas galerijas vadītājas Vanesa Gavjoli un Elena Markoni, kā arī viens no spožākajiem Itālijas jaunās paaudzes mākslas zinātniekiem un kuratoriem Gvičardo Sasoli. Kuratore no Latvijas puses ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, ekspozīcijas dizaina autors – Artūrs Analts.
Aktuālajai informācijai var sekot līdzi internetvietnē Lnmm.lv.