Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Sestdiena, 11. janvāris
Smaida, Franciska

Āboliņš: Nacionāli un sociālistiski

Dēvēt galēji labējās Nacionālās frontes līderes Marinas Lepenas Francijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā iegūtos 18,12 procentus vēlētāju balsu par pārsteigumu ir naivi. Cilvēki visā Eiropā vēlas pārmaiņas, Lepena tās piedāvā, un, lai gan politkorektums prasa viņas idejas tradicionāli dēvēt par sabiedrībai grūti pieņemamām, realitāte ir tāda, ka pietiekami lielam skaitam ļaužu tās tomēr patīk.

Un tie vairs sen nav kaut kādi galēji margināli domājoši pāris procenti rasistu, kādi sastopami jebkurā sabiedrībā. Tā ir gandrīz piektā daļa visādi citādi godājamu un pavisam normālu Francijas pilsoņu. Turklāt aptuveni līdzīgs procents vēlētāju šāda veida partijas atbalsta arī virknē citu kontinenta valstu (jā, jā, to vidū ir arī Latvija ar savu Visu Latvijai!/TB/LNNK), un tas nozīmē tikai to, ka patiesībā Lepenas panākumi ir likumsakarīgi.

Virspusēji skatoties, Lepenas atbalstītājiem prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā vajadzētu paust nepārprotamu atbalstu pašreizējam prezidentam Nikolā Sarkozī. Jo kas gan sevi cienošam galēji labēji noskaņotam indivīdam varētu būt kopējs ar tādu nožēlojamu sociālistu, kāds ir Fransuā Olands? Labējo dabiskie ienaidnieki ir kreisie, un šī būtu lieliska iespēja Sarkozī kopā ar Lepenu reizi par visām reizēm ierādīt sarkanajiem viņu īsto vietu.

Taču šobrīd māc šaubas, ka tā tiešām notiks, var izrādīties, ka Lepenas fanu vairākums nosveras Olanda pusē un ekonomiski labējais Sarkozī ar kaunu tiek aizslaucīts vēstures mēslainē. Jo, lai gan aiz inerces dēvēti par labējiem, patiesībā šo partiju atbalstītāji ekonomiski jau sen kā uzskatāmi par kreisajiem. Vairumam no viņiem nav pieņemamas lielkapitālistu vērtības, un viņi iestājas par darbaļaužu interesēm. Viņi ir gan nacionāli, gan sociālistiski noskaņoti, un tikai vācu nacionālsociālisma noziedzīgais mantojums ir iemesls, kādēļ šie jēdzieni netiek savienoti vienā vārdā.

Tas viss gan nenozīmē, ka Lepena un viņai līdzīgie kādreiz tiešām reāli nāks pie varas. Francijā un citās vecajās demokrātijās (taču ne Austrumeiropā) imigranti veido lielu vēlētāju daļu, un tas šādiem cilvēkiem arī turpmāk ļaus varenajiem pakutināt nervus. Taču ne vairāk.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē