Novembris pasludināts par vīriešu veselības mēnesi, kad tieši vīriešus aicina vairāk domāt par savu veselību, izmantot iespēju konsultēties pie speciālistiem. Ir sava veida stereotips iesakņojies, ka vīrieši kopumā paviršāk izturas pret savu veselību, sievietes regulāri apmeklē ārstus, tostarp ginekologu, vīrieši pie urologa krietni retāk iet. Kāda ir patiesā aina? Vai vīrieši tiešām ir neapzinīgi? Vai ir jāzvana trauksmes zvani?
Iesākumā pakomentēšu jūsu ievadvārdus – kā teicāt, novembris ir vīriešu veselības mēnesis. Tas ir ļoti pareizi, un es priecājos, ka to tā apzīmē un ar novembri mums ir tādas asociācijas, jo vēl pirms kādiem gadiem novembris bija vīriešu un prostatas vēža mēnesis. Šobrīd, manuprāt, ieejam tādā gultnē, ka to visu skatāmies nedaudz kompleksāk, respektīvi, runājot ne tikai par vīrieti un viņa tikšanos ar urologu un par prostatas vēzi. Turklāt vēzis kā diagnoze jau pats par sevi izraisa sava veida nepatīkamas emocijas, iespējams, pat bailes. Tāpēc man tiešām patīk šis apzīmējums – vīriešu veselības mēnesis, un arī vajadzētu skatīties kompleksi, iesaistot dažādu jomu medicīnas speciālistus. Tieši novembrī noris Urologu asociācijas rīkotā kampaņa jeb forums ar saukli "Vīrieti, dzīvo!" – tas ir veids, kā pievērst uzmanību un informēt sabiedrību par aktualitātēm, kā arī izglītot cilvēkus. Jo izglītotāks ir pacients, jo biežāk cilvēki arī paši vēršas pie ārstiem. Ne tikai jau kāda veida slimības gadījumos, bet slimības prevencijas nolūkos, pirmsslimības procesā, sauksim to tā.
Kā saprotu, tas ir līdzīgi kā tas, ka vismaz reizi gadā jāapmeklē zobārsts, normāli būtu arī, ja vīrietis tikpat regulāri izietu, kā es mēdzu teikt, "tehnisko apskati", lai pārliecinātos par kopējo savas veselības stāvokli?
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 30. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!