Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 26. novembris
Sebastians, Konrāds

Pētījums: Latvijā ir 313 vidusskolas, bet skolēnu skaits pietiekams tikai 130 nokomplektēšanai

Latvijas skolēnu skaits ir pietiekams tikai 130 vidusskolu nokomplektēšanai, pētījumā par optimālo mūsdienu skolu tīklu Latvijā secināja ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs.

2016./2017.mācību gadā Latvijā bija 313 vidusskolas un 22 vakara un neklātienes skolas, savukārt skolēnu skaits šajā mācību gadā vidusskolas posmā noslīdējis līdz 34 699, kas ir par aptuveni 24 000 mazāk nekā pirms astoņiem gadiem.

Pētījumā secināts, ka Latvijas skolēnu skaits ir pietiekams, lai nokomplektētu 130 vidusskolas, un tas nozīmē izglītības pakāpes samazināšanu vismaz 183 vidusskolām.

40 vidusskolas optimizācijas rezultātā varētu nākties pārveidot par pamatskolām vai sākumskolām Rīgā, četras - Daugavpilī, pa trim - Ventspilī, Liepājā, Jūrmalā, pa divām Rēzeknē un Kuldīgā.

Turlajs skaidroja, ka ir jārēķinās ar to, ka vairākos attīstības centros skolēnu pietiek tikai vienas vidusskolas vai ģimnāzijas uzturēšanai, taču, kā to pierāda Smiltenes piemērs, optimizācijas rezultātā iespējas nodrošināt gan izglītības kvalitāti, gan algu pieaugumu skolotājiem, sacīja Turlajs.

Iespējams, vidusskolu skaits mazajām pašvaldībām, savstarpēji nespējot vienoties, būs vēl mazāks, skaidroja ekonomģeogrāfs.

Tāpat jārēķinās ar potenciālā vidusskolēnu skaita samazināšanos par labu profesionālās izglītības iestādēm saistībā ar centralizēto eksāmenu ieviešanu pamatskolās un nosakot sekmības cenzu mācību turpināšanai vidusskolā.

Turlajs norādīja, ka optimālā skolu tīkla izveidi kavē pašvaldību nespēja vienoties ar kaimiņu pašvaldībām par sadarbību izglītības jomā. Tāpat lielākās pašvaldību daļas nespēj vai nevēlas savā pārraudzībā esošā skolu tīkla efektivitātes rādītājus tuvināt Eiropas vidējiem rādītājiem.

Arī izpratnes trūkums lielā sabiedrības daļā par strukturālo reformu nepieciešamību un ieguvumiem, ko tās sniegtu ilgtermiņā, eksperta ieskatā kavē skolu tīkla sakārtošanu. Viņš piebilda, ka to ietekmē arī sabiedrības izpratnes trūkums par nodokļu ieņēmumu apjoma saistību ar bezmaksas publisko pakalpojumu pieejamību.

Būtiski skolu tīkla kārtošanu kavē arī politiķu vairīšanās no nepopulāru lēmumu pieņemšanas, sacīja Turlajs.

Top komentāri

joe
j
Acīmredzams pasūtījuma pētījums, kas apskata tikai dažus cipariņus no visa saraksta. Latvija nav kompakti apdzīvota (pāris lielajos centros visi, piemēram), bet diezgan izkliedēti. Cik normāli būtu lauku un mazpilsētu vidusskolēnam ikdienā braukt 50+ km uz tuvāko skolu. Kaut daudziem tā jau šodien ir ikdiena.
Labāk nebūs...
L
Kargina un krasovicka, kā arī vēl dažu krievu ekonomiskā kara plāns ir izdevies. Latvija izmirst, jo ataudze nenotiek - mērķis sasniegts!
Demagoģija
D
Samazinot skolu skaitu uz pusi, skolas direktoru un citu algu saņemošo skaits samazinās uz 50%. Ko viņi diez darīs bez skolas? Skolotāju skaits uz 50% nesamazināsies, bet iespējams ka uz 30%, jo apkopojot milzīgu skaitu ar skolniekiem arī daļai skolotāju var nākties pārvietoties uz lielākām ūdensgalvām, samazinot mazāk apdzīvotu vietu iedzīvotāju skaitu... Skolām vispirms ir jābūt sasniedzamām - samazinot skolu skaitu tiek ierobežotas Latvijas pilsoņu TIESĪBAS saņemt pieejamu izglītību - tas ir iemesls arī sūdzēties ES tiesās. PS. Latvijā ir milzīgs ierēdņu bars. Varbūt derētu vispirms SAMAZINĀT IERĒDŅU SKAITU, jo viņi jau saņem tikpat lielu algu kā rietumos - tikai valsts pārvaldības efektivitāte klibo... Bet ko var gribēt no Šadurska, kas ir tāds mežā audzis Mauglis ar savu bezmaksas izglītību...
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas