Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +14 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 14. jūnijs
Saiva, Santis, Sentis, Tija, Saivis

Paaugstināta ugunsbīstamība

Valsts meža dienests ar 2024. gada 3. maiju ir noteicis meža ugunsnedrošā laikposma sākumu visā valsts teritorijā, kas paredz vairāku būtisku noteikumu ievērošanu. Dienests aicina visus iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem ar uguni mežā! Cilvēku apzināta vai neuzmanīga rīcība ar uguni joprojām ir visbiežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls.


Lai samazinātu meža ugunsgrēka izcelšanās iespējas, visiem iedzīvotājiem, uzturoties mežos un purvos, ugunsnedrošajā laikposmā ir aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus; kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas; atstāt ugunskurus bez uzraudzības; dedzināt atkritumus; braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem; veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

"Lai atpūta dabā noritētu mierīgi, patvaļīgi veidot ugunskura vietas meža ugunsnedrošā laikposma laikā ir stingri aizliegts. Īpaši ierīkotajās atpūtas vietās daudzviet ir ierīkotas arī ugunskura vietas. Jāatceras, ka pirms došanās prom ugunskura vieta atpūtas vietā ir jāsakopj, jāpārliecinās, ka uguns ir nodzēsta, uzlejot ūdeni vai uzberot smiltis, jo galvenais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku apzināta, neapzināta vai neuzmanīga rīcība ar uguni," atgādina a/s Latvijas valsts meži meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks.

Tāpat bez saskaņošanas ar Valsts meža dienesta tuvāko mežniecību ir aizliegts veikt jebkādu dedzināšanu, kas rada dūmus, jo tas var maldināt uguns novērošanas torņu dežurantus. Arī meža izstrādātājiem ir jāatceras, ka meža ugunsnedrošajā laikposmā cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus drīkst tikai ar Valsts meža dienesta mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju.

Savukārt meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvotas no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai nepieciešamības gadījumā meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. Tāpat meža īpašniekam ir jāzina, ka pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību ir īpašnieka pienākums. Valsts meža dienests informē, ka šogad ir reģistrēti jau 17 meža ugunsgrēki ar kopējo izdegušo platību 5,7 hektāri, no tiem meža zemes platība 1,97 hektāri, tajā skaitā jaunaudzes 1,27 hektāri. Savukārt 2023. gadā meža ugunsgrēki dzēsti 653 reizes pavisam 637 hektāru platībā.

Latvijā vidēji gada laikā izceļas un tiek likvidēti ap 600 meža ugunsgrēku. Uguns skarto meža platību apjomu ietekmē laikapstākļi un meža apmeklētāju paradumi.
Viena no Valsts meža dienesta publiskajām funkcijām ir meža ugunsdrošības uzraudzība, kā arī meža ugunsgrēku atklāšana, ierobežošana un likvidēšana. Lai to nodrošinātu, vasaras periodā tiek izsludināts meža ugunsnedrošais laikposms, kas nosaka aizliegumus un ierobežojumus visiem iedzīvotājiem. To paredz MK noteikumi Nr. 238 Ugunsdrošības noteikumi, par kuru neievērošanu var tikt piemērota administratīvā, civiltiesiskā un arī kriminālatbildība.
 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena