Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +20 °C
Skaidrs
Sestdiena, 20. augusts
Bernhards, Boriss, Rojs

Rožu maģija Šauļos. Vai Saules pilsēta varētu kļūt par Lietuvas rožu galvaspilsētu?

Šauļos var atrast ne vienu vien miera un augu oāzi: te ir rodams gan botāniskā dārza spirdzinājums, gan ezeri. Bet pavisam netālu no pilsētas centra ar brīnišķīgiem ziediem un smaržām vilināt vilina Haima Frenkeļa villas-muzeja parka rožu dārzs. Šobrīd tur aug 1625 rožu krūmi. Starp tiem gluži kā bitīte rosās vēsturiskās ainavas dārzniece Anastasija Ruta.

Lai arī Anastasija Ruta nav dzimusi Šauļu iedzīvotāja, saules pilsētu viņa iemīļoja burtiski trīs dienās! “Un vēl aizvien mīlu. Tāpēc turpinu strādāt Šauļu Aušras muzejā, koordinēju rozārija attīstību,” sarunu uzsāk Ruta.

Par rožu dārzu viņa var stāstīt augām dienām. Sievietes mīlestība uz augiem dzimusi jau agrā bērnībā: “Vecāki sāka audzēt viengadīgos augus, līdzās augu arī es. Parasti bērni pirmos soļus sper mājās, bet es – siltumnīcā. Mīlestība uz puķēm, domāju, ir vienkārši ierakstīta DNS. Vēl studiju gados, Šauļu Aušras muzejs piedāvāja strādāt rožu dārzā – piekritu. Tagad Haima Frenkeļa villas-muzeja parka rožu dārzā ir 1625 rožu krūmi, kuri priecē mūs visus – pilsētas iedzīvotājus un viesus. Rožu dārzs ir mūsu pilsētas dimants. Jau kopš bērnības sapņoju strādāt vēsturiskā vidē ar augiem, parkiem. Iespējams, tāpēc man arī “pielipis” vēsturiskās ainavas dārznieces darbs.”

Sociālajos tīklos Anastasija Ruta ļoti aktīvi dalās ar informāciju par Šauļos izveidoto H. Frenkeļa villas-muzeja parka rožu dārzu, kurš jau ne vienu gadu vien priecē ar brīnišķīgiem ziediem un aromātiem. Kā atzīst vēsturiskās ainavas dārzniece, Lietuvas mērogā šis rožu dārzs īpašs ar to, ka tiek veidots, kopts ne tikai saskaņā ar ainavu arhitektūras principiem, bet saskaņotas tiek pat rožu krāsas atbilstoši 20. gs. sākuma “modes tendencēm”: “Rozes ar sarkaniem ziediem mūsu reģionā kļuva populāras tikai 20. g. beigās, tāpēc pie mums Šauļos dominē baltas un rožainas, kā arī dzeltenīgas nokrāsas. Visi zinām, ka francūzis Napoleons Bonaparts gribēja aiznest Viļņas Sv. Annas baznīcu plaukstās uz Parīzi – viņam neizdevās... Bet Šauļu pilsētas goda pilsonis, uzņēmējs, rožu dārza mecenāts Staņislavs Grušs ar savām rokām pie mums ir atnesis Mazo Rundāli (no Latvijas) – pateicoties viņam, tika izveidots brīnišķīgais H. Frenkeļa villas-muzeja parka rožu dārzs, par kuru visi priecājamies un ar kuru lepojamies. Protams, par rozēm visvairāk rūpējas Šauļu Aušras muzeja Infrastruktūras dienests.

Cits fakts, mūsu rožu dārzā ir vīteņrozes ‘Alba Maxima’, kas ir vienas no senākajām Lietuvā audzētajām rozēm. Nācās pielikt ne mazums pūļu, lai atrastu šo rožu šķirni.

Šauļi var lepoties ar to, ka te atrodas Lietuvā lielākais rekreācijas rožu dārzs. Citi Lietuvas rozāriji ir paredzēti zinātniskās darbības veikšanai vai tajos ir nedaudz rožu krūmu – 100–200 vienības, bet mūsu Šauļu Rožu dārzā ir 1625 rozes.... Domāju, audzēsim līdz 2000 vienībām,” stāsta Anastasija Ruta.

Haima Frenkeļa villa ir jūgendstila arhitektūras komplekss. Parkā ir koki, kas nav stādīti stingrās līnijās, un vieglas, plastiskas, dažkārt arī dinamiskas rožu dobes. Jūgendstila arhitektūras ainavā dominē arī asimetriskas asis, Šauļos izveidotajā rožu dārzā ir strūklakas ass, lavandu krustojums. “Kad sāku strādāt H. Frenkeļa villas-muzeja parka rožu dārzā, lavandu vietā bija iestādīti viengadīgi augi, taču, jau nākamajā pavasarī tika veikta pārkārtošana un iestādīts pussimts lavandu krūmu. Kāpēc lavandas? Mūsu parkā trūka reibinošas romantikas, kaut gan, protams, pašas rozes ir mīlestības simbols. Lai arī sākotnēji lavandu krustojumā tikšanās norunāja maz, tagad vasarās aizvien biežāk redzu jaunekļus ar ziediem, gaidot meitenes,” novērojumos dalās puķu lolotāja.

Ar nepacietību gaidām rožu plaukšanu. Vasarā H. Frenkeļa villas-muzeja parku piepilda mūzikas skaņas – notiek H. Frenkeļa villas vasaras festivāls, kurš sākas 6. jūlijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ūdens kvalitātes riski arī Latvijā

Latvijā šovasar karstuma viļņi ir mijušies ar visnotaļ vēsiem periodiem, taču, kā zināms, daudzviet Eiropā nākas cīnīties ar vēsturiskiem karstuma viļņiem, sausuma periodiem un rekordzemu ūdens ...

Ienest dabu pilsētā

Pieci jautājumi projekta Sporta pils dārzi vadītājai Renātei Lagzdiņai.

Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena