Tomēr ar risinājumiem tam, kā stiprināt iedzīvotāju sociālo aizsardzību, iet sarežģīti, un nav saprotams, vai piedāvāto variāciju mērķis tiešām ir iedzīvotāju labklājība vai kas gluži cits. To, ka aizdomas tiešām rodas, jau 17. jūlija Dienā uzsvēra Agnese Margēviča, formulējot: "Pašreizējās valdības ar buldozeru caurstumtā nodokļu pseidoreforma, kuras spilgtākā un aizdomīgākā pazīme ir valsts garantēta biznesa izsišana privātajiem pensiju fondiem."
Vērts atcerēties, ka LETA jūlija vidū vēstīja – Labklājības ministrija rosina noteikt, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā būs jāmaksā autoratlīdzību saņēmējiem, kā arī saimnieciskās darbības veicējiem. Tiktāl būtu saprotams, taču izrādās – iemaksas aizceļos uz 2. vai 3. pensiju līmeni. Un, kā zināms, 2. un 3. pensiju līmenī esošo finanšu līdzekļu pārvaldīšanā būtisku lomu spēlē privātais sektors, un liela pārvaldītāju daļa saistīta ar komercbanku nozari.
Var saprast jaunās paaudzes pārstāvjus – autoratlīdzību saņēmējus un saimnieciskās darbības veicējus, uz kuriem minētā norma varētu attiekties un kuri akcentē, ka 20–30 gadu vecumā būtiskāks šķiet tas sociālais nodrošinājums, kas pieejams, gan nākot pasaulē mazulim, gan gadījumā, ja rodas veselības problēmas, kuru dēļ kādu laiku pelnīt naudu nav iespējams, gan arī tad, ja iestājas karjeras krīze un nepieciešams bezdarbniekiem pieejamais atbalsts. Respektīvi, paaudzei, kam līdz pensijai jādzīvo vēl gandrīz puse gadsimta, citas sociālās garantijas šķiet būtiskākas par pensijas apmēru.
Turklāt jau ilgu laiku cilvēki, kuri vēlas veidot uzkrājumus vecumdienām, šim mērķim var izmantot gan 3. pensiju līmeni, gan citus finanšu instrumentus. Nav vajadzīgs papildu valstisks regulējums tam, lai tie iedzīvotāji, kuriem ir iespēja un vēlēšanās veidot uzkrājumus un ieguldījumus vecumdienām, tiešām par pensijas lielumu rūpētos.
Teorētiski iedomāsimies, ja nu bijis tā, ka ministrs rosinājis nozares ekspertus piedāvāt risinājumu, kas stiprinātu iedzīvotāju sociālo aizsardzību, un rezultātā uz ministra galda nolikts variants par VSAOI 5% apmērā tikai un vienīgi 2. vai 3. pensiju līmenī? Tad vietā ir klasiskais jautājums: "Kam tas izdevīgi?"
80% Mikronodokļa sociālajai drošība