Taču ne tik pozitīvā un pat traģikomiskā īpašība ir jau latviešu literatūras klasikā atainotā nenovīdība, kas patlaban izpaužas attieksmē pret Covid-19 krīzes pārvarēšanai paredzētā finansējuma dalīšanu. ''Kādēļ šai jomai (piemēram, zinātnei, kultūrai, pašvaldību projektiem, autoceļu remontam u. c.) sola tik daudz naudas?'' ir jautājums, kas pavīd dažādās debatēs, intervijās medijos un, protams, arī sociālajos tīklos.
Nekādas priecāšanās par to, ka, piemēram, mūsu zinātniekiem tiks atvēlēta nauda svarīgiem pētījumiem!
Tomēr pats savdabīgākais aspekts, kas atklājies šajās diskusijās, ir lielo, ražojošo uzņēmumu pretnostatīšana mazajam un vidējam pakalpojumu sektora biznesam, apgalvojot, ka ražojošie uzņēmumi mūsu valsts tautsaimniecībā spēlē dominējošo lomu. Ja paraugās uz Lursoft apkopotajiem datiem par lielākajiem nodokļu maksātājiem pagājušajā gadā, tad izrādās, ka apgalvojums – rūpnīcas ir galvenais ekonomikas balsts – ir tikai mīts, vismaz vērtējot pēc nodokļos nomaksātās summas kritērija. Lursoft dati rāda, ka lielākie nodokļu maksātāji pērn bijuši degvielas tirgotāji – SIA Orlen Latvija, kas VID administrētajos nodokļos valsts kopbudžetā samaksājusi 196,78 miljonus eiro, SIA Circle K Latvia (185,60 miljoni eiro) un SIA Neste Latvija (161,11 miljoni eiro). Savukārt lielākais iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs bijis informācijas tehnoloģiju uzņēmums Mikrotīkls, kas šajā nodoklī samaksājis 25,14 miljonus eiro.
Lursoft arī uzsver, ka lielāko nodokļu maksātāju Top 100 ir plaši pārstāvēta nevis ražošana, bet tirdzniecība un ka šajā Top 100 kopumā ir ļoti dažādu nozaru uzņēmumi.
Pievēršot uzmanību situācijai citur pasaulē, redzams, ka Covid-19 krīze atklāj tieši to, ka jebkuras valsts un pat pilsētas ekonomikai ir vajadzīgas dažādas nozares, jo pilsēta, kuras iedzīvotāju labklājība balstās tikai uz vienu milzīgu rūpnīcu kā galveno darba devēju, atrodas tikpat riskantā situācijā kā pilsēta, kuras iemītnieku turību nodrošina vienīgi ārvalstu tūristu uzņemšana. Tādēļ mūsu valstī, spriežot par šīs krīzes pārvarēšanu, nevajadzētu šķirot nozares labajās un sliktajās, uzņēmumus – vajadzīgajos un nevajadzīgajos, bet uz visu ekonomiku vajadzētu raudzīties kā uz vienotu sistēmu
Mizāns
Runcis Leopolds
Krējums Saldais