Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Politiskais faktors Miltons

Amerikas Savienoto Valstu Floridas pavalsti sasniegusī augstākās, piektās, kategorijas viesuļvētra Miltons posta ne tikai Floridu un ASV ekonomiku – Miltons un tā priekštece, kategoriju zemākā viesuļvētra Helēna, ir kļuvuši arī par politisko faktoru.

Nupat galvenokārt Floridas pavalsti piemeklējusī Helēna, jāatgādina, prasīja vairāk par 200 cilvēku dzīvībām, kā arī nodarīja ASV ekonomikai zaudējumus 250–300 miljardu ASV dolāru apmērā. Miltona postījumi kā minimums tautsaimniecībai būs vēl lielāki, tostarp tādēļ, ka šī viesuļvētra ir jaudīgāka par bēdīgi slaveno Katrīnu, kas plosījās ASV 2005. gadā. Lai saprastu mērogus, pietiek ar to, ka tikai Floridas pavalstī no apdraudētajām zonām ir evakuēti vairāk par pieciem miljoniem cilvēku.

Helēna un Miltons (kā arī vairākas citas iepriekš notikušas dabas un tehnoloģiskās katastrofas ASV) ir nonākušas arī politisko cīņu centrā. Tostarp republikāņu kandidāts eksprezidents Donalds Tramps kaismīgi apsūdz centrālās varas iestādes par šo katastrofu un to radīto problēmu ignorēšanu. Pie kam arguments, ka centrālās varas iestādes izdala miljardus dolāru "sazin kam" aiz ASV robežām, bet saviem iedzīvotājiem, kuri viesuļvētru rezultātā zaudējuši visu iedzīvi, piešķir vien pa neko nenozīmējošiem 750 dolāriem, ir iedarbīgs un grūti apstrīdams. Papildus tam demokrātu administrācija Vašingtonā (un Kamala Harisa kā daļa no šīs administrācijas) ilgstoši tiešām ir pievērsusi maz uzmanības dažādām katastrofām, ieskaitot Helēnu, bet prese cenšas saprast, kur šī administrācija likusi cīņai ar viesuļvētrām atvēlētos miljardus. Tas viss kopā ir kļuvis par pamatīgu problēmu demokrātiem un viņu kandidātei. Atsevišķi eksperti ir sākuši dēvēt Miltonu par oktobra pārsteigumu – šādi sauc negaidītus pēdējā brīža faktorus, kas būtiski ietekmē ASV prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Ja Helēna un Miltons plosītos tikai Floridā, tad to Baltais nams vēl varētu pārdzīvot, jo šī pavalsts atbalstīt demokrātus negrasās, taču vētras būtiski skar arī kaimiņu pavalstis, no kurām divās (un abos gadījumos vissmagāk nopostītajās) – Džordžijā un Ziemeļkarolīnā – izšķirsies visu prezidenta vēlēšanu liktenis, jo tās abas ir t. s. svārstīgās pavalstis. Acīmredzami cīņas par šo pavalstu vēlētājiem dēļ, lai mazinātu Trampa apgalvojumu efektivitāti, tad arī tiek sperti steidzīgi iekšpolitiskie un ārpolitiskie soļi, redzamākais no kuriem ir tikšanās par atbalstu Ukrainai ASV armijas bāzē Ramšteinā atcelšana uz nenoteiktu laiku. Cits jautājums – diezin vai vēlētāji šos soļus sapratīs un novērtēs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Politiskā pāļa gads

Nākamo gadu mums diemžēl neizdosies sākt no baltas lapas, bet kaujoties ar problēmām, ko ielaidusi valdība, par kuras praksi kļuvusi mānīšanās. Sākot ar noklīduša krievu drona nogulēšanu, Lat...

Trampa stratēģiskais kurss

Vēl pirms oficiālas stāšanās amatā ar uzreiz vairākiem skaļiem starptautiskiem paziņojumiem ir nācis klajā ievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē