Ir amatpersonas, temati un laiki, kad dažādie viedokļi neatspoguļo demokrātijas briedumu, bet rada sajukumu pašu mājās un jautru murdoņu nedraudzīgos kaimiņos. Komentāra temata kontekstā – Latvijas drošība paģēr skaidru un vienotu ziņu sabiedrībai – kā tad mēs vai tie, kuriem dots mūsu mandāts, rīkosies kādā nestundā.
Pagājušās nedēļas vidū intervijā LTV Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālmajors Leonīds Kalniņš norādīja uz riskiem, kādi rastos, Latvijai pārejot uz obligāto militāro dienestu, jau iepriekš uzsverot, ka tas NEBŪTU JĀATJAUNO. Savukārt piektdien valsts otra augstākā amatpersona, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece intervijā LNT norādīja, ka Latvijā obligātais karadienests BŪTU JĀATJAUNO. Viedokļu daudzveidība izšāvās publikā, ar skaļu blīkšķi apgāžot riska barjeras. Valsts aizsardzībā var un vajag debatēt par dažādām lietām – no zābakiem un ēdināšanas līdz bruņojumam un karavīru uzvedībai. Tomēr publiskas diskusijas par to, ka izvēlētā valsts aizsardzības koncepcija nav pareiza (kāpēc tad jāmaina?), būtu jāstartē, rūpīgi vērtējot argumentus un sekas. Jo īpaši tad, ja publiski izpaužas augstas valsts personas, nonākot pilnīgā pretstāvē viena otrai. Šobrīd apmulsušais pilsonis prāto – tad kā ir pareizi? Kā lai es zinu, ja valsts priekšnieki netiek skaidrībā? Starp citu, par militārā dienesta organizācijas pamatkoncepta izvēli Mūrnieces kundze rosināja diskusiju jau pirms nepilna gada. Izdiskutēja, ka profesionālais karadienests kopā ar spēcīgu Zemessardzi un Jaunsardzi tomēr efektīvāks. Izskatās kā tāda spītība nevietā. Protams, diskusijas var rīkot katru gadu, tomēr diez vai izvēlēta īstā nozare un īstais brīdis. Tas būtu atbalstāms, ja skaidras norādes liecinātu, ka pašreizējā militārā doktrīna ir izgāzusies. Nepilnību krikumi atradīsies vienmēr, taču kopumā nejūtam tādus signālus.
Demokrātijā bruņotie spēki ir pakļauti civilai pārvaldei, ko šajā gadījumā pārstāv Mūrnieces kundze. Līdz ar ko jebkuras konceptuālas izmaiņas, pat absurdas un nelaikā, armijniekiem būtu jāakceptē un jāizpilda.
Priekšvēlēšanu laikā katrs vēlas būt Terminators un Rainis vienā personā.
Tas ir riskantākais brīdis, kad paziņojumiem varētu sekot arī kādas darbības. Adrenalīns veicinot gremošanu, potenci un vēl visu ko. Jācer, viedokļu bīdīšanas dēļ neiestāsies brīdis, kad vairs nebūs vajadzīga ne gremošana, ne potence.
senču ols