Diemžēl arī lecošā saule neder. To jau pirms daudziem gadiem pievāca bijušās PSRS republikas. Žēl. Simbols lieliski asociētos ar panākumu apžilbināto līguma ultra piekritēju reakciju, kas jau liek apdomāt garīgās veselības līmeni. Var cilvēcīgi saprast Eiroparlamenta deputātu Arti Pabrika kungu (Vienotība), kurš – bez ironijas – smagi pie CETA līguma strādājis, un nu tas sāks dzīvot savu dzīvi. Tomēr bezargumentu kaisles spiedzienus varētu atstāt draugu lokam pie glāzes laba, lēta vīna. Politiķis publiskajā telpā ir un paliek politiķis. Eirointegrācijas un liberālo vērtību ievirze bremzējas kā Latvijā, tā ārpus tās. Pārmēra sajūsma var nošķiest tā jau sabuktēto Vienotības ancuku Latvijas vēlētāja acīs. Kliedziens, ka Latvija varētu būt pirmā Eiropas Savienībā, kuras parlaments (Saeima) ratificētu CETA, vien ir ko vērts. Kā tad! Jau sešos no rīta Jēkaba ielā pulcējas priecīgi satrauktu atbalstītāju pūļi. Ziedi, dziesmas, TV tiešraide un transparenti – "Ātrāk, ātrāk, ātrāk!".
Protams, labas kārtis CETA radikālo atbalstītāju rokās ieliek viņu sīvākie oponenti – Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievu savienība) un Andrejs Mamikins (Saskaņa). Tikpat neargumentēti, cik Pabriks "par", tik Mamikins "pret", stāstot par masveidīgiem zemnieku bankrotiem un citām "kapeņu stāstiņu" ainām, kas sagaida Latviju pēc CETA stāšanās spēkā.
Savukārt, ja kaut ko neatbalsta mūžam dzīvā Tatjana Ždanoka, tad jau tas vien ir arguments, ka jārīkojas otrādi.
Nekas nav pilnīgi balts vai melns, lai arī to nespēj saskatīt saules apžilbinātais Pabrika kungs vai mēness apžilbinātais Mamikina kungs. Nešaubīgi Kanādas investīciju ienākšana Latvijā (vismaz gribētos cerēt) motivēs turēt drošu jaunapgūto investīciju telpu. Latvijas zivju produkcijas ražotāji CETA uzlūko ar cerībām gan tirgus, gan izejvielu aspektā. Jādomā, IT sfēras prātvēderi arī varēs uzrotīt piedurknes. Citādi ir, ja ierunājas par Latvijas iekšējo tirgu. Te CETA informācijas upe strauji apsīkst un sākas stostīšanās un atrunas atbilžu sagatavošanā uz, autoraprāt, elementāriem jautājumiem. Lūk, bieži uzdotais – vai mazāk kvalitatīvas, bet formāli standartiem atbilstošas Kanādas preces nevarētu masveidā ieplūst ES valstīs ar zemāku pirktspēju, tai skaitā Latvijā? Par godu Pabrika kunga birojam – atbilde tika sagatavota ātri. Tā bija kodolīga un sastāvēja no diviem burtiem "n" un "ē", tātad – nē. Vai neprasītos tomēr kāda argumentācija gana jūtīgā jautājumā?
Vislabākais būtu kādas neatkarīgas un reprezentatīvas domnīcas analītisks CETA ieguvumu un risku vērtējums. Ja saules apžilbinātais Pabrika kungs ir gandrīz vienīgais, kurš spēj atbildēt uz jautājumiem (zinot arī dedzīgi subjektīvo attieksmi), tad "kaķis maisā" ir ļoti optimistisks CETA līguma apzīmējums. Labi, ja tur tikai kaķis.
Forši
nu
mjāā