Tikai dažas dienas pirms ieplānotās tikšanās kļuva zināms, ka Kosovas īpašā prokuratūra Hāgā (Eiropas Savienības izveidota un atbalstīta institūcija) vēl šā gada aprīlī izvirzījusi Tači, bijušajam Kosovas albāņu kaujinieku komandierim, kā arī vēl vairākām augstām Kosovas amatpersonām apsūdzības slepkavībās un kara noziegumos, kas izdarīti bruņotā konflikta laikā šajā bijušajā Serbijas provincē. Uz šāda fona Tači pašsaprotami atteicās doties uz Vašingtonu.
Kas nav mazsvarīgi, tad pastāv daudz liecību, ka Tači noziegumu saraksts varētu būt daudzkārt plašāks, ieskaitot narkotiku un cilvēku orgānu tirdzniecību. Nekā pārsteidzoša šeit nav, jo ASV eksprezidenta Bila Klintona administrācija Kosovā izmantoja līdzīgas metodes, kādas Otrā pasaules kara beigu posmā tika izmantotas Sicīlijā. Par amerikāņu sabiedroto Kosovā kļuva vietējo albāņu organizētā noziedzība, kura apvienoja cīņu par provinces neatkarību ar savu pamatnodarbošanos.
Cits jautājums ir, kamdēļ apvienotās Eiropas politiķi (un pastāv maz šaubu, ka arī Trampa pretinieki ASV) ir atcerējušies par šo divus gadu desmitus ignorēto faktu Kosovas līderu biogrāfijās. Šeit jāatceras, ka vēl šā gada marta sākumā ASV Trampa znota Džareta Kušnera klātbūtnē jau tika aizvadīta viena Vučiča un Tači tikšanās, kuras rezultāts bija jūtama saspīlējuma starp abām pusēm mazināšanās. Attiecīgi viens no skaidrojumiem varētu būt ticamā iespēja, ka Trampam varētu izdoties panākt Serbijas un Kosovas izlīgumu, ko cenšas nepieļaut ASV prezidenta oponenti.
Eiropa tikmēr ne tikai atbalsta Trampa pretiniekus, tai ir arī citi motīvi. Ticamākais veids, kā izbeigt domstarpības, ir teritoriju apmaiņa, kuras ietvaros Serbija un Kosova apmainītos ar albāņu un serbu apdzīvotajām zemēm. Šāda apmaiņa var kļūt par precedentu Eiropā, kur valstu un etniskās robežas bieži ir atšķirīgi jēdzieni, un attiecīgi netrūkst politiķu, kuri vienošanos uzskata par nevēlamu.
Galvenokārt abu šo iemeslu dēļ Hāgas tribunāls arī operatīvi atcerējās par Tači un viņa tuvāko līdzgaitnieku politisko karjeru pirmsākumiem. Šobrīd viņiem izvirzītās apsūdzības jau atrodas tiesā, kurai līdz oktobrim nāksies izlemt, cik tās ir pamatotas. Un rodas aizdomas, ka lēmums būs pilnībā atkarīgs no izlīguma procesa tālākās gaitas.