Nenoliedzami ievērojama daļa mūsu vietējo uzņēmēju ir ļoti pieredzējuši – sākuši savu biznesu jau unikālajos XX gadsimta deviņdesmitajos gados, veiksmīgi izturējuši dažādas pārmaiņas un satricinājumus, pratuši saglabāt savu uzņēmumu arī 2009. gada globālās finanšu krīzes apstākļos un laika gaitā ieguvuši prasmi vadīt sava biznesa kuģi pat ļoti spēcīgās vētrās.
To ņemot vērā, varētu gaidīt, ka arī patlaban, Covid-19 krīzes laikā, tieši uzņēmēji būs mūsu sabiedrības saprāta balss, kas gan norādīs valdībai un Saeimai uz dažādu lēmumu nepilnībām, gan piedāvās risinājumus, kā šīs nepilnības novērst (to jau paveica uzņēmējs Jānis Ošlejs). Tāpat būtu sagaidāms, ka tieši uzņēmēji būs tie, kuri sabiedrībā ienesīs pragmatismu, distancējoties no masu histērijas "viss ir slikti" stilā un arī no vieglprātīgas bravūras. Patiešām "Paldies!" jāsaka visiem tiem uzņēmējiem, kuri, neraugoties uz stresu, ko rada gan neziņa par to, cik ilgi Covid-19 krīze turpināsies, gan diskutablie valsts atbalsta piešķiršanas kritēriji, gan arī nepieciešamība tālredzīgi un korekti risināt attiecības ar darbiniekiem, biznesa partneriem un klientiem, spēj saglabāt racionālu, līdzsvarotu attieksmi. Ir prieks, ka šādu uzņēmēju ir ļoti daudz!
Taču diemžēl pat uzņēmēju retorikā vērojama arī atrautība no realitātes un sazvērestības teoriju kultivēšana. Sazvērestības teorijas ir spilgtas un daudzkrāsainas kā tulpju lauks pavasarī un pauž, piemēram, ka Covid-19 tik liela uzmanība tiek pievērsta, lai novirzītu sabiedrības uzmanību no kādas citas tēmas vai arī lai grautu kādu konkrētu biznesu, un neizpaliek pat pieļāvumi, ka Covid-19 sabiedrības uzmanības centrā iebīdījuši politiķi vai informācijas tehnoloģiju eksperti (vides aktīvisti, mediķi, mediju pārstāvji u. c.) – te varianti ir daudzi un dažādi.
Nesen, 2. aprīlī, bija Starptautiskā faktu pārbaudes diena, un Eiropas Parlaments paziņoja, ka vērsīsies pret tādu dezinformāciju, kas kavē centienus ierobežot Covid-19 pandēmiju. Atbildība par faktu pārbaudi, protams, gulst uz medijiem, taču ikvienam – arī uzņēmējiem – būtu vēlams apzināties, ka Covid-19 ir globāla problēma, ar kuru cīnās cilvēki visā pasaulē, nevis sazvērestība pret vienu tautsaimniecības nozari vai pat pret konkrētu uzņēmumu.
Uzņēmēji kā saprāta balss
Dažādu tautsaimniecības nozaru asociācijas un biedrības, kā arī uzņēmēju kopējās intereses prezentējošās organizācijas – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Darba devēju konfederācija – bieži uzsvērušas, ka tieši uzņēmēji ir galvenais ekonomikas balsts un līdz ar to arī sabiedrības līdzsvarotības garants.
Top komentāri
Skatīt visus komentārusUzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.
Dostojevskis
Krējums Saldais
Pareizaissecinājums