Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Lidija Leikuma: latgaliskais jāstiprina, un bez kavēšanās

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Pīters Lelboržs
P
Es esmu latvietis, un ar to lepojos.
west
w
Vispirms iemācieties pareizu valsts valodu! Vācijā ir desmitiem dialektu, bet Hochdeutsch ir valsts valoda, un to prot un pielieto visi! Čangaļi pieķēza visu, sākot ar TV! Piem., futbola pļurkstelis Kozinkēvičs...
JZ
J
Cilvēks protams cīnās par to, kas tam šķiet svarīgs, un aizrautīgi savas nozares speciālisti jāciena, bet nezinu gan, vai valodas jautājumi būs tie, kas iedvesīs Latgalei otru elpu... Daudz svarīgāk par dialektu mācīšanu un visādiem rituāliem būtu mācīt gan bērniem, gan pieaugušajiem cieņu pret dabu, cilvēku, likumu. Tā visa katastrofāli trūkst, un bez tā nekā nebūs. Ir jātiek vaļā no mitoloģiskās domāšanas, ka atjās veiksmīgs zaglis baltā zirgā un izglābs tautu.
ērce
ē
Piekrītu, latgalisko vajag stiprināt, īpaši krieviskotos apgabalos. Bet ne jau uz valsts valodas rēķina !
Sābrs Ontūns
S
Ļidejas Ļeikumas atmiņa robežojas ar fantastisko.
LTG
L
Ja 1989. gadā būtu internets un Leikuma būtu uzrakstījuši viedokli par LATVIEŠU LITERĀRĀS valodas kopšanas nepieciešamību, interfrontiešu un rusifikatoru rakstītie komentari būtu ļoti tuvi tekstam tam, ko redzam šeit. Latvijas sabiedrība ļoti ātri ir aizmirsusi, ka pāris desmitgades atpakaļ latviešu literārā bija mazvērtīgās un nicinātās valoda lomā. Bijušie kalpi, tiekot pie noteikšanas, emulē savu apspiedēju rīcību, bieži zemiskākā un primitīvākā veidā. Tieši tas tagad notiek, "pareizajuem" latviešiem izsmejot valodu, kas ir dzimtā simtiem tūkstošu latgaliešu. Karma ir viltīga lieta, gan saņemsiet ko aizpelnīsiet, jūsu mazbērni runās angļu vai krievu valodās, un tas būs tikai taisnīgi.
kollēga Arnolds Buksbaums
k
Lidij, atcerieties padomju laikus, kad par latgalisko netika teikts ne bū, ne bē.
Latvju puika
L
Latgaliskais ir krievu guberņas degradētais latviskais. To derētu stiprināt vien Pliskavas un Moskoves apriņķu pārkrievotajos letgaļos.
SAS
S
Labāk nevajag, tādu atpalicību un tumsonību kāda ir Latgalē jau nu gan nevajadzētu stiprināt. Latvija ir pietiekoši atpalikusi uz Eiropas fona.
Tālis Abrins
T
Aizmūk no Latgales uz Rīgu, Vidzemi, Sēlgali, Zemgali un Kursu, lai stiprinātu latgalisko? Bet Latgale iztukšojas. Tik daudz pamestu un izzudušu ciemu kā Latgalē nav nekur citur Latvijā. Tāpēc daudzas runas par latgalisko no Latgales aizbraukušo puses atgādina pasaku par gagānu kariem...
Antuns Peizda
A
Nu ko var nemties ar to latgaliesu savdabigo, citautiesu centieniem runat latviski, jocigo runas veidu? Latgales novada dazadie runas veida/izloksnes nav un nevar but latgaliesu valoda, jo tai nav nevienas pazines, akademiska izpratne, vertejuma, ka ta atbilstu valodas statusam. Tas, ka cilveki runa dazadas izloksnes, dialektos vel nenozime ka ta ir valoda, ipasi Latgale, kur katra sadzas runa sava veida atskiriba no iedzivotaju nacionala sastava.
Toreze
T
Sis babulis lielas, ka esot labi macijuisies un ieguvusi labu izglitibu, tacu uzvedas tik pat nekaunigi, uzbazigi ka vajpratiga Anna Rancane, kura ar nepieredzetu nekaunibu megina uzspiest Latvijai latgalu izloksni ( katra ciema Latgale atskiriga izloksne) ka Latgalu valodu, lai gan Latgale sava dialekta runa katra ciema, atsiriba no nacionala sastava, ….nekauniga, alkatiga latgalu boba Anta Rugate, kura ielida zaglu banda TP, lai apmierinatu savu alkatigo rikli un iztaptu latgalu izcelsmes zaglim, banditam Andrim Skelem, ari visa rikle auro par kaut kadulatgalu valodu, lai gan si pati boba Riga mitinas un parazite uz Latgales labumiem…
Vilks Larsens
V
zinām ja zinām : kā čangals Rīgā tā lien un bučo visiem rokas
Ko var māžoties
K
?
Zepers
Z
Tie stiprinātāji izskatās, ka vēlas kļūt par apmaksātu profesiju, IMHO. Cilvēki jau ģimenē runā pēc savas izvēles. Latgalē, cik man zināms, mazāk par 10 % jaundzimušo. Tad arī dzirdam lībiešu valoda, latgaliskais. Mums jau ir daudz dialekti, lai tad paši sevi stiprina, cik patīk. Ir jau vēl malēniskais dialekts, austrumlībiskais un citi. Tikai dzimtās valodas runātāju pamaz.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Izstādes EXPO tēls un jēga(3)

Saistībā ar to, ka nesen – 27. novembrī – pasaules izstādē EXPO, kas norit Dubaijā Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), notika Latvijas Nacionālā diena, šai izstādei, kura sākās jau 1. oktobrī, ti...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē