Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā -4 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 1. decembris
Emanuels, Arnolds

Propagandas vēsture Jēdzienu "propaganda" skaidro dažādi, bet pēc jēgas tā pastāv vairāk nekā 2000 gadu. Paņēmieni cilvēku uzskatu ietekmēšanā ir ļoti seni, par kuriem "Ilustrētā Pasaules Vēsture" stāsta īpašā rakstu sērijā.

Sagrozītā realitāte vācu okupētajā Latvijā

Nav tāda komunikācijas līdzekļa, ko nevarētu izmantot propagandā, savulaik rakstīja brits Edvards Bernejs, viens no propagandas teorijas izstrādātājiem. Pēc Latvijas okupācijas 1941. gada 22. jūnijā nacisti izmantoja visus iespējamos kanālus sabiedriskās domas izkropļošanai. Ar brīvības kā "mūsu kopējā mērķa" saukļiem vācu okupācijas vara iesaistīja civiliedzīvotājus militārajās struktūrās, izkalpināja Vācijā, piespieda ziedot armijas atbalstam. Sagrozīja valsts vēsturi un manipulēja ar Latvijas proklamēšanas dienas svinībām. Sēja šausmas, izplatīja bailes un baumas, lai turētu grožos nepakļāvīgos.

Viltus ziņām senas saknes

Safantazēti sensacionāli stāsti un nepatiesas ziņas kalpo politiskiem, finansiāliem un reliģiskiem mērķiem. Tās izraisa vai pat mudina uz vardarbību pret kādu sociālu grupu; nomelno konkurentus, izslēdzot no darbības lauka; rada haosu, sagatavojot skatuvi "kārtības ieviesēja" iznācienam; rosina vai attaisno karu. Un reizēm aplamības dažādos medijos izplatās tikai izklaides vai nejaušu kļūdu un pārpratumu dēļ. Viltus ziņu iemesli ir ļoti dažādi, bet tās izsenis plaši izmantotas propagandā. Sabiedrībai vairāk zināma nacistiskā un komunistiskā režīma prakse šajā jomā, bet pārspīlējumi un izdomājumi informatīvajā karā ir izmantoti daudz senāk.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide