Arī šogad festivāla pilnmetrāžas konkursā iekļautas Latvijas filmu veidotāju darinātu kinodarbu pirmās satikšanās ar vietējiem skatītājiem. Festivāla atklāšanas filma ir Igaunijas, Latvijas, Grieķijas un Somijas kopražojums – režisora Rainera Sarneta valdzinošais darbs Neredzamā cīņa (The Invisible Fight) –, kas, laužot stereotipus par igauņu tempermentu, rāda homo soveticus sašķelto esību. Pilnmetrāžas konkursa ietvaros festivālā gaidāma arī latviešu režisora Aika Karapetjana jaunākās filmas – psiholoģiskās attiecību drāmas Bezkaunīgie – pasaules pirmizrāde. Režisoram meditējot ap kauna jēdzienu tuvāko cilvēku lokā, šoreiz kā vispateicīgākā psihes anatomijas izpētes zona atklājas tieši ģimenes attiecību struktūra.
Arī somu režisores Tia Kouvo debijas pilnmetrāža Ģimenes laiks (Family Time) pavērsusi palielināmo stiklu ģimenes virzienā – nesaudzīga humora pilnais darbs piedāvā antropoloģisku, bet mīlestības pilnu un skatītājam labi izprotamu ģimenes attiecību mustura tuvplānu Ziemassvētku svinību kņadas fonā. Tikmēr dāņu laikmetīgā kino paraugs Kopenhāgena nepastāv (Copenhagen Does Not Exist), ko veidojis režisors Martins Skovbjergs, raksturojams kā jūtu, atmiņu un traumu detektīvs. Šajā divu mīlētāju pagātnes rēbusā režisors kopā ar radošo domubiedru Eskilu Fogtu (Pasaulē sliktākais cilvēks (2021) scenārija līdzautors) izmanto veiklus stāstniecības paradoksus – caur neuzticamā stāstnieka tēlu cilvēka sašķeltā atmiņa tiek detonēta kā mīnu lauks.
Berlīnes skolas spilgtākās pārstāves, režisores Angelas Šanelekas veidotā Sofokla lugas Valdnieks Edips dekonstrukcija filmā Mūzika (Music) šogad Berlinālē saņēmusi balvu Sudraba lācis par labāko scenāriju. Antipsiholoģiskā traģēdija, kuru caurstrāvo mitoloģijas postmodernitāte un trāpīgs mūzikas lietojums, pārraksta skatītājam zināmo pasauli un atgādina par sāpēm, ko viens otram spēj nodarīt vien paši tuvākie. Pilnmetrāžas konkursā par uzvarētājfilmas godu sacentīsies arī Latvijas auditorijai pazīstamās igauņu režisores Annas Hints dokumentālā filma Melnās pirts māsība (Smoke Sauna Sisterhood), kas saņēmusi dokumentālā kino režijas balvu Sandensā. Intīmais, kopību apdziedošais darbs dokumentē vairāku dienvidigauņu sieviešu atklātās sarunas pirtī, atainojot to kā likteņu dziedniecības vietu.
Tāpat konkursa ietvaros uz RIGA IFF ekrāna tiks izrādīts Amerikas Kinoakadēmijas balvai Oskars nominētās filmas Mīlošais Vinsents (2017) veidotāju Dorotas Kobielas Velšmanes un Hjū Velšmana jaunākais eļļas gleznu animācijas projekts Lauku ļaudis (The Peasants). Rodot radniecīgas motīvu brāzmas ar latviešu Blaumaņa un Virzas darbiem, tā ir pārlaicīga, gleznieciska teiksma par cilvēka postošo un dziedējošo iedabu laika, dabas un uzskatu griežos, kuras pamatā – 1924. gadā Nobela prēmiju saņēmušā literāta Vladislava Reimonta romāns.
Savukārt Ivana Ostrohovska un Pavola Pekarčika jaunākā filma Fotofobija (Photophobia) tapusi, filmēšanas komandai pavadot vairākus mēnešus Harkivas metro stacijā – tās dzelteno lampu starojums simtiem cilvēku kļuvis par dienas gaismu. Dokumentālā hibrīdfilma seko 12 gadus vecā Ņikitas ģimenes sirreālajai ikdienai metro vagonā, atklājot ilgas pēc vienkāršas, mierīgas bērnības ikdienas, neziņu par nākotni un centienus "neredzēt", lai "dzīvotu tālāk". Filma drosmīgi, iejūtīgi meklē atbildi uz jautājumu: ja nu karš atņem mūsu iespēju redzēt pasauli kā bērniem?
Festivāla pilnmetrāžas filmu konkursa filmu seansi, kas apskatāmi festivāla mājaslapas www.rigaiff.lv sadaļā Kalendārs, tiks izrādīti visa festivāla garumā; laureātfilma tiks publiski izziņota festivāla pēdējā sestdienā, kad apbalvošanas ceremonijā tiks atklāti visu četru RIGA IFF konkursu uzvarētāji. Biļetes uz pilnmetrāžas filmu konkursa filmu seansiem var iegādāties festivāla mājaslapā rigaiff.lv un Biļešu servisa tirdzniecības vietās. Biļetes uz visiem festivāla seansiem iespējams iegādāties no 14. septembra.
Atzīmējot festivāla desmitgadi, no 12. līdz 22. oktobrim RIGA IFF skatītājiem piedāvās teju 100 starptautiski atzītus, izmeklētus pilnmetrāžas un īsmetrāžas kino darbus, kas izgaismo aktuālās kino tendences un būtiskākos laikmetīgā kino autorus. Profesionālu vietējo un ārvalstu kuratoru komandas veidotā programma tiks izrādīta 11 dienu garumā kinoteātros Splendid Palace un Forum Cinemas Rīgā un daļa programmas filmu būs skatāma arī tiešsaistē visā Latvijā. Paralēli noritēs arī pasākumu programma nozares profesionāļiem, kā arī publisku pasākumu kopums plašākai sabiedrībai.