Meksikāņu māksliniece Frīda Kālo (1907– 1954) tika uzskatīta par traku, un traki viņa arī ģērbās – krāsaini, reibinoši, pārgalvīgi, brīvi miksējot tautiskos motīvus ar spontānām kaprīzēm. Frīda mēdza ieiet dārzā noplūkt iepatikušos puķi un iespraust matos. Parasti dālijas vai bugenvilejas.
Augu, ziedu, putnu un kukaiņu motīvi rotāja arī viņas apģērbu. Mākslinieces eklektiskais ģērbšanās stils ietekmējis augstās modes pasauli un pasaulslavenus dizainerus – Žanu Polu Gotjē, Karlu Lāgerfeldu un daudzus citus.
Pēc Frīdas Kālo nāves 1954. gadā viņas vīrs Djego Rivera apmēram 300 viņas drēbju, rotu un citu personīgo piederumu ieslēdza viņu Meksikas Zilās mājas vannas istabā. Tā netika atvērta 50 gadu, līdz 2014. gadā japāņu fotogrāfe Isiuči Mijako tika uzaicināta dokumentēt šo intīmo saturu izstādei Frīdas Kālo muzejā Meksikā.
Līdz 12. jūlijam Maikla Hopena galerijā Londonā notiek Isiuči Mijako izstāde Frīda. Eksponātu vidū – gan Frīdas Tihuanas tautiskie brunči un ņieburi, kurus, mēdz teikt, viņa nēsājusi kā otru ādu, slavenais zili zaļais peldkostīms un kaķa acu brilles, gan arī "medicīniskais apģērbs" un apavi – slavenās korsetes, kuras māksliniece pēc smagās traumas tramvaja avārijā, guļot gultā, mēdza apgleznot. 1953. gadā Frīda Kālo piedzīvoja kājas amputāciju, par to izstādē atgādina sarkani izmargoti stulmu zābaki, kas uzvilkti uz protēzes.
Izstādes veidotāji uzskata, ka fotogrāfe Frīdas Kālo personīgo lietu pasauli iemūžinājusi ļoti smalkjūtīgi, no lietu atmiņas radot intuitīvu poēziju. 2013. gadā šī Mijako dokumentācija apkopota grāmatā Frida by Ishiuchi Miyako (izdevniecība RM Editorial).
Isiuči Mijako
Fotoizstāde Frīda
Maikla Hopena galerijā Londonā līdz 12. jūlijam
michaelhoppengallery.com