Trešdien, 9. aprīlī, Parīzes muzejā Fondation Louis Vuitton tika atklāta britu mākslinieka Deivida Hoknija (1937) retrospekcija Deivids Hoknijs 25, kas aptver viņa daiļrades septiņas desmitgades. Šai vērienīgajai skatei ir atvēlētas visas vienpadsmit muzeja izstāžu telpas.
Deivids Hoknijs ir viens no ietekmīgākajiem XX un XXI gadsimta māksliniekiem. Ekspozīcijā ir 456 darbi, kas tapuši no 1955. līdz 2025. gadam. To vidū ir gleznas no muzeju un institūciju krājumiem un privātkolekcijām, kā arī no paša mākslinieka darbnīcas un fonda. Izstādē ir pārstāvēta eļļas un akrila glezniecība, tušas, zīmuļa un ogles zīmējumi, digitālā māksla (darbi, kas ir radīti ar iPhone un iPad palīdzību, un fotozīmējumi) un imersīvas videoinstalācijas.
Deivids Hoknijs. 2020. gada 18. aprīlis. Glezna, kura radīta ar iPad palīdzību, izdrukāta uz papīra un nostiprināta uz alumīnija. 73,8 x 105,8 cm. 2020. Darbs no mākslinieka kolekcijas
Mūzika krāsās un formās
"Kad gandrīz pirms diviem gadiem sāku gatavoties šai izstādei, man šķita svarīgi pārskatīt gadu gaitā tapušos darbus, lai veidotu reprezentatīvu izlasi publikai," saka Deivids Hoknijs. "Šī ir vislielākā izstāde, kāda man jebkad ir bijusi, un tā notiek Fondation Louis Vuitton ēkā, ko ir projektējis mans draugs no Losandželosas – arhitekts Frenks Gērijs. Esmu izvēlējies koncentrēties uz pēdējiem divdesmit pieciem gadiem, iedvesmojoties no laika, ko esmu pavadījis Jorkšīrā, Losandželosā, Normandijā un Londonā. Izstādē ir iekļautas arī manas jaunākās gleznas, un, manuprāt, tas ir ļoti patīkams un vizuāli saistošs darbu apskats. Nav daudz mākslinieku, kuri ataino līdzīgas tēmas un vienas un tās pašas personības vairāk nekā sešdesmit gadu garumā. Savā daiļradē cenšos tuvināt cilvēkus kaut kam, jo māksla ir dalīšanās. Tu neesi mākslinieks, ja nevēlies dalīties ar savu pieredzi vai domu," apgalvo Deivids Hoknijs.
Deivids Hoknijs. Mākslinieka portrets (baseins ar divām figūrām). Akrils, audekls. 213,36 x 304,8 cm. 1972. Darbs no Ņūsautvelsas Mākslas galerijas kolekcijas. Foto – Dženija Kārtere
"Izstāde atklāj Deivida Hoknija neticamo spēju nemitīgi izgudrot savu mākslu no jauna, ietverot tajā tradīcijas un mūsdienīgumu, apvienojot glezniecību un jaunās tehnoloģijas," uzsver Fondation Louis Vuitton mākslinieciskā direktore un izstādes galvenā kuratore Suzanna Pažē. Apmeklētāji redzēs arī mākslinieka agrīnos ikoniskos darbus – gan ainas ar peldbaseinu (ieskaitot autora slavenāko gleznu A Bigger Splash (1967)), gan dubultportretus.
Pēdējo divdesmit piecu gadu radošās darbības pārskats sākas ar Jorkšīras ainavas svinēšanu dažādos gadalaikos. XXI gadsimtā Deivids Hoknijs diezgan daudz ir gleznojis draugus un radiniekus akrila tehnikā un ar iPad palīdzību, kā arī veidojis pašportretus. Līdzās aptuveni sešdesmit portretiem izstādē ir skatāmi mākslinieka radītie ziedu "portreti". Trīs izstāžu telpas ir veltītas Normandijai un tās ainavām. Ekspozīcijā ir vērojams Deivida Hoknija dialogs ar māksliniekiem no antīkajiem laikiem līdz mūsdienām – Fra Andželiko, Klodu Lorēnu, Sezanu, van Gogu, Pikaso un citiem.
Apmeklētāji nokļūst mākslinieka darbnīcā, kas muzejā ir pārtapusi par deju zāli, – Deivida Hoknija mājās regulāri tiek aicināti uzstāties mūziķi un dejotāji. Kopš 70. gadiem gleznotājs ir veidojis operas un baleta izrāžu scenogrāfiju un kostīmus – tie atdzīvojas sadarbībā ar 59 Studio radītajā imersīvajā instalācijā.
Deivids Hoknijs vienmēr ir mīlējis mūziku un centies to pārvērst krāsās un formās. Kopš 60. gadiem viņš gleznās iekļauj skatuviskus elementus – aizkarus, dekorus un kostīmus. 1975. gadā Apvienotajā Karalistē notiekošais Glaindbornas festivāls pasūtīja viņam scenogrāfiju un kostīmus Igora Stravinska operai Izvirtības hronika jeb Dīkdieņa piedzīvojumi. Deivids Hoknijs ir noformējis arī Mocarta Burvju flautu Glaindbornas festivālā (1978), izrādi Parāde. Franču mūzikas teātra vakars (Ravela Bērns un burvības, Satī Parāde un Pulenka Tirēsija krūtis) Ņujorkas Metropoles operā (1981), Stravinska darbu vakaru (Svētpavasaris, Lakstīgala un Ķēniņš Oidips) Ņujorkas Metropoles operā (1981), Vāgnera Tristanu un Izoldi Losandželosas Mūzikas centra operā (1987), Pučīni Turandotu Čikāgas Liriskajā operā (1992) un Riharda Štrausa Sievieti bez ēnas Londonas Karaliskajā operā (1992).
Laimes nesējs
Izstādes pēdējā telpā ir skatāmi Deivida Hoknija jaunākie darbi. Šīs noslēpumainās gleznas ir iedvesmojuši Edvards Munks un Viljams Bleiks, un tajās savienojas astronomija, vēsture, ģeogrāfija un garīgums. Šajā zālē ir eksponēts arī Deivida Hoknija svaigākais pašportrets.
Deivids Hoknijs. Pēc Munka. Zināms mazāk, nekā cilvēki domā. Akrils, audekls. 2023. Foto – Džonatans Vilkinsons
"Hoknija darbi ir ļoti populāri, pateicoties viņa tēmu mūžīgajam universālismam un īpašajam talantam, kas izpaužas krāsu spilgtumā, stila dzidrumā un kompozīcijas skaidrībā. Hoknijs spēj apbrīnot visvienkāršākās lietas un, tiklīdz viņš paņem rokā otu, zīmuli vai planšetdatoru, tā kļūst par laimes nesēju – pat tad, kad pats piedzīvo traģēdiju. Viņš skaidro: "Gleznojot vienmēr esmu laimīgs – tāpat kā van Gogs." Hoknijs nemitīgi cenšas dalīties savos darbos ar plašu auditoriju, sākot ar apgrieztās perspektīvas izmantošanu, lai iekļautu skatītāju darbā, un beidzot ar nesen tapušo digitalizēto attēlu pavairošanu. Šodien izstāde Parīzē liek pavasarim atdzīvoties ikvienā no mums," norāda kuratore Suzanna Pažē.
Deivids Hoknijs visos laikos ir gleznojis ziedoni, un ekspozīcijas sakarā bieži tiek minēts viņa citāts: "Atcerieties – neviens nav spējīgs atcelt pavasari." Mākslinieks atzīstas – viņš vēlas, lai izstāde apmeklētājiem sagādātu īstu prieku.
Mākslinieks vēlas, lai izstāde apmeklētājiem sagādātu īstu prieku. Attēlā – Deivids Hoknijs 2024. gada 27. februārī. Foto – Žans Pjērs Gonsalvešs de Lima
12. un 13. aprīlī muzeja Fondation Louis Vuitton koncertzālē notiks koncerti par godu Deividam Hoknijam. Tajos muzicēs pianisti Pāvels Koļesņikovs un Samsons Cojs, soprāns Jeļena Stihina, tenors Nikijs Spenss, kā arī perkusionisti Kolins Karijs un Ouens Ganels. Divās mākslinieka daiļrades iedvesmotās programmās skanēs Johana Štrausa, Džona Adamsa, Vāgnera, Mocarta, Stravinska, Britena, Ravela un Satī mūzika, kas viņam ir bijusi svarīga dažādos dzīves posmos. Visas biļetes ir pārdotas, taču koncertus tiešraidē un vēlāk ierakstā varēs skatīties platformā FLV Play.
Deivids Hoknijs. Spēle spēlē spēlē spēlē, un es ar cigareti. Akrils, kolāža, audekls. 121,9 x 182,9 cm. 2025. Darbis no mākslinieka kolekcijas. Foto – Džonatans Vilkinsons
Deivida Hoknija retrospekcija Parīzē būs aplūkojama līdz 31. augustam.
Informācija: hockney.com, fondationlouisvuitton.fr