Laika ziņas
Šodien
Apmācies

RIXC māksliniece Rasa Šmite tiešsaistē diskutēs par mākslu, smaržīgajām meža emisijām un klimata zinātni

Mediju un mākslas centrā ZKM Karlsrūē tiešsaistē šodien, 16. septembrī, plkst. 20 māksliniece Rasa Šmite sarunāsies par "Atmosfērisko mežu" ar mākslas teorētiķi Ivonni Volkārtu un klimata zinātniekiem, informēja RIXC pārstāve Līva Siliņa.

Rasas Šmites un Raita Šmita imersīvajā instalācijā, kas ir aplūkojama ZKM centra izstādē Kritiskās zonas un šogad tika nominēta Purvīša balvai 2021, abi mākslinieki apskata gaistošo emisijas, ko izplata koki, kā arī to vizualizācijas. Sadarbībā ar Šveices Meža, Sniega un Vides pētniecības federālo institūtu (WSL), mākslinieki atklāja, ka klimata pārmaiņu ietekmē koki ne tikai pārvērš CO2 skābeklī, bet arī izplata noteiktas gāzes atmosfērā, mežam elpojot. Balsoties uz šo mākslas darbu, lekcijā Zemes universitāte (Terrestrial University) lektori iepazīstinās ar zinātnisko un māksliniecisko izpētes projektu, kas norisinājās Finvaldes mežos Šveices Alpos. Šis 10 000 gadus vecais mežs Valē, Šveices dienvidrietumos ir unikāls – tā ekoloģisko krīzi pēdējo ir izraisījusi vietājā alumīnijas rūpniecība un sausums, ko pēdējo 100 gadu laikā arvien vairāk ir pasliktinājušas klimata pārmaiņas. Kā viena no pirmajām ilgtermiņa ārtelpu laboratorijām, Finvaldes mežs ir ticis pētīts vairāk nekā 20 gadus.

Projekta partneri lekcijā runās par rīkiem, metodem un par mērogu, kādā meži ietekmē klimata pārmaiņas, kā arī par to kā māksla, var interpretēt neredzamās un satraucošās attiecības starp mežu un atmosfēriskajām ekosistēmām ikvienam pieredzamā virtuālā vidē, estētiskā veidā parādot nepieciešamību pašreizās kārtības maiņai.

Atmosfēriskais mežs ir daļa no izpētes projekta Ekodati-Ekomēdiji-Ekoestētika (2017-2021). Pētījumu Ekodati-Ekomēdiji-Ekoestētika finansē Šveices Nacionālais Zinātnes fonds (SNSF), atbalsta Estētiskās prakses un teorijas institūts (IAeP) Mākslas un dizaina akadēmijā Bāzelē (FHNW, Šveicē) sadarbībā ar Šveices Meža, Sniega un Vides pētniecības federālo institūtu (WSL).

Projektu realizēja Ivonna Volkārta, Markus Mēders (Yvonne Volkart, Marcus Maeder), Rasa Šmite un Alīna Veijata (Aline Veillat) sadarbībā ar Artūru Gesleru, Kristiānu Ginzleru, Andreasu Ringlingu (Arthur Gessler, Christian Ginzler, Andreas Rigling, WSL), kā arī Kaisu Risanenu (Kaisa Rissanen, Helsinku Universitāte).

Ivonna Volkārta ir projekta Ekodati-Ekomēdiji-Ekoestētika vadītāja. Viņa vada mākslas un mediju teorijas lekcijas Mākslas un dizaina akadēmijā Bāzelē (FHNW, Šveicē) un Cīrihes mākslas universitātē (ZHdK).

Rasa Šmite ir māksliniece un pētniece, kas strādā ar mākslu, zinātni un jaunākajām tehnoloģijām. Viņa ir RIXC Jauno mediju kultūras centra līdzdibinātaja un viena no ikgadējā RIXC mākslas un zinātnes festivāla kuratorēm.

Artūrs Geslers ir ilgtermiņa meža ekosistēmu pētniecības (LWF) vadītājs Šveices Meža, Sniega un Vides pētniecības federālajā institūtā (WSL), Birmmensdorfā, Šveicē. Viņš galvenokārt pētī procesus kas kontrolē un regulē bioģeoķīmiskos ciklus, biotisko mijiedarbību un bioloģiskās daudzveidības funkcionēšanu ekosistēmās.

Kaisa Risanena ir pētniece, kas galvenokārt pētī mežu un ekosistēmas un atmosfēras mijiedarbību. Pašlaik viņa ir postdoktorālā pētniece Kvebekas Universitātē Monreālā, Kanādā.

https://zkm.de/en/event/2021/09/terrestrial-university-visualizing-forest-ecosystems

Plašāka informācija:
http://rixc.org/
https://zkm.de/en

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja