Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Latgales vēstniecībā Gors izskanēs sestais starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi

No 22. līdz 24. oktobrim Latgales vēstniecībā Gors norisināsies jau sestais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi, kas tiks aizvadīts tēmas Pēctecība. Mantojums. Paaudzes zīmē, informēja festivāla rīkotāji.

Festivāla mākslinieciskās vadītājas Ivetas Apkalnas aicināti, tajā uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts Akadēmiskais koris Latvija, diriģenti Māris Sirmais, Guntis Kuzma, Vācijas ērģelnieks Mariuss Herbs, aktieris Gundars Āboliņš un J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris. Festivālā gaidāms Pētera Vaska darba Veni Domine Latvijas pirmatskaņojums.

Sestā Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla ORGANismi tēma "Pēctecība. Mantojums. Paaudzes" šogad aicinās aizdomāties par to, cik vērtīgu mantojumu esam saņēmuši no mūsu priekštečiem, vai protam to novērtēt, akcentējot muzikālo mantojumu kā organismu, kas nav nākamajām paaudzēm nododams lielums nemainīgā formā un saturā.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna teic: "Jāsaka paldies šim sarežģītajam laikam, kurā dzīvojam šobrīd, jo tas ir devis daudz brīžu, lai domātu par paaudzēm svarīgām lietām un ļāvis no šī laika mācīties, tādēļ sestā festivāla ORGANismi vadlīnija iekļauj arī skolotāja un skolēna mijiedarbību, to akcentējot festivāla centrālajā koncertā, kad kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Valsts akadēmisko kori Latvija tiks vilktas paralēles starp Aleksandra Gilmāna, Ārona Koplenda un Filipa Glāsa daiļradi."

Šā gada festivāla atklāšanas diena, 22. oktobris, tiks veltīta jaunās ērģelnieku paaudzes pārstāvju daiļradei. Gors Mazajā zālē skanēs Vupertāles (Wuppertal) Starptautiskā ērģeļmūzikas konkursa laureāta – Mariusa Herba soloprogramma. Ar ērģelnieku Iveta Apkalna iepazinās 2019. gadā būdama žūrijā, kurā toreiz vēl 19 gadus jaunais Mariuss ieņēma 1. vietu. Koncertu atklās vēl viena jaunā mūziķa, Rēzeknes ērģelnieku Pētera un Nellijas Sarkaņu dinastijas turpinātāja, Nacionālās Mākslu vidusskolas audzēkņa Oskara Kalniņa ērģeļspēles priekšnesums. 22. oktobra vakarā neformālākā gaisotnē tiksimies ar Ivetu Apkalnu un viņas skatuves tērpu mākslinieci Eviju Dāboliņu, lai sarunātos par mūziķu apģērbu veidošanas, īpaši ērģelnieka apģērba, specifiku un pielietojuma īpatnībām.

23. oktobrī otro festivāla dienu sāks sarunas pirms koncerta kopā ar mūzikas žurnālistu Orestu Silabriedi, kam sekos Ivetas Apkalnas, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Valsts Akadēmiskā kora Latvija tikšanās uz Gora Lielās zāles skatuves, koncertā iekļaujot Aleksandra Gilmāna un Ārona Koplenda ērģeļsimfonijas diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā, kā arī Filipa Glāsa 7. simfoniju un komponista Pētera Vaska Veni Domine Latvijas pirmatskaņojumu diriģenta Māra Sirmā vadībā.

24. oktobrī izskanēs īpaši festivālam radītā koncertuzvedums Ķiršu koks, kurā līdzās Ivetai Apkalnai piedalīsies aktieris Gundars Āboliņš un Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas bērnu koris (diriģente Anda Lipska), uzveduma režisore Inese Mičule. Koncertuzveduma pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Naneti grāmata Mans vectēvs bija ķiršu koks, tajā skanēs dziesmas no Raimonda Paula cikla Mazs, laimīgs zēns.

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivālu, sadarbojoties ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, rīko Latgales vēstniecības Gors komanda. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai Gors kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru, īstenot jaunas sadarbības formas un skanējumus. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.

Šo gadu laikā veidotas programmas sadarbībā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, pianistu Juri Žvikovu. Festivālā viesojušies ārvalstu ērģelnieki – Ansgars Valenhorsts, Nadži Hakims un Marija Bernadete Djuforse, Lāslo Fassangs un Barbara Denerleina, Valentīns Feodorofs, arfiste Jūlija Kristīne Lukana. 2020. gada ORGANismu  koncerts Apkalna, Pauls un LNSO saņēma Kilograms kultūras 2020 balvu kategorijā Mūzika. Katru festivāla reizi tapis arī jauns uzvedums, piedaloties jaunajiem J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas talantiem – Raiņa gada iedvesmots bija skatāms teatrāls uzvedums Saule. Bērni. Rainis, tapa Renāra Kaupera mūzikas iedvesmots uzvedums Viens prāts ar otru, klātesot pašam autoram, Shipsea (Jāņa Šipkēvica), Ivetas Apkalnas un JIRMV meiteņu kora Krelles saspēlē tapa koncertstāsts Origin.

Gors Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem biļešu iegāde paredzēta ar 30% atlaidi.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja