Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 26. novembris
Sebastians, Konrāds

Ko darīt, ja asaro un grauž acis?

Acis ir orgāns, kas ik dienas tiek pakļauts nepārtrauktai slodzei, turklāt mūsdienu tehnoloģiju attīstība šo slodzi tikai pavairo. Acu apsārtums, asarošana, graušana, nogurums – visi šie simptomi ir signāls tam, ka acīm nepieciešama papildu gādība, norāda farmaceits Vitālijs Mitrohins un sniedz padomus par to, kā pasaudzēt redzi un kā rīkoties, ja ikdienas slodzes rezultātā acis sākušas izjust pastiprinātu diskomfortu un nogurumu.

Mūsdienās cilvēki aizvien garākas stundas pavada, veroties datorā, TV un savu telefonu ekrānos. Negatīvi redzi ietekmē arī auto vadīšana, gaisa piesārņojums, nepietiekams apgaismojums. Līdz ar to mūsdienu cilvēki ar redzes problēmām aizvien biežāk saskaras agrākā vecumā, tāpēc būtiski ir jau laikus rūpēties par acu veselību.

Pamatā šīm rūpēm ir sabalansēts uzturs, kas satur acīm vēlamos vitamīnus un mikroelementus. Turklāt īpaši par to jāpiedomā studentiem, skolēniem, cilvēkiem gados, kas jau izjūt redzes pasliktināšanos, kā arī visiem tiem, kam ikdienas darbs saistīts ar pastiprinātu acu slodzi.

Īpaši būtiski redzes veselībai ir vitamīni E, A, C un D, kas uzlabo imunitāti un aizsargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem, kā arī tādi mikroelementi kā cinks, selēns, luteīns un citi.

Par A vitamīna trūkumu liecina tādi simptomi, kā, piemēram, redzes pasliktināšanās nepietiekamā apgaismojumā un krēslas laikā. Lai uzņemtu A vitamīnu, ikdienas uzturā ieteicams iekļaut tādus produktus kā burkānus, ķirbjus, papriku, aknas, mencu aknu eļļu, arī sieru. Lai nodrošinātu A vitamīna veiksmīgu uzsūkšanos, nepieciešama arī cinka un selēna palīdzība. Acu šūnas pigmenta reģenerāciju un redzi krēslā un tumsā uzlabo antocianidīni, kas atrodami mellenēs. Savukārt novecošanas radītās tīklenes dzelteno plankumu deģenerācijas novēršanai būtiski karotinoīdi - luteīns un zeaksantīns, kā arī beta-karotīns.

Tāpat acu veselībai nozīmīgi ir arī C, P, B un E vitamīni. C vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz veidoties kolagēnam, kas piedalās radzenes reģenerācijā. C vitamīna trūkums var būt par iemeslu tādu nopietnu acu slimību kā kataraktas attīstībai. C vitamīns, savienojumā ar vitamīnu P, stiprina mazās kapilāru sieniņas un acis pasargā no asinsizplūdumiem. Arī E vitamīns ir spēcīgs antioksidants. Tas aizsarga šūnas membrānu, turklāt ir īpaši būtisks diabēta pacientiem. Īpaši būtiska acu veselībai ir arī B vitamīnu grupa. Vitamīns B1 atbild par nervu impulsu pārnesi un palīdz izvairīties no glaukomas, bet vitamīns B2 uzlabo zīlītes reģenerāciju. Savukārt ar vecumu saistītās redzes izmaiņas iespējams kavēt ar D vitamīna palīdzību.

Ikvienam un jo īpaši tiem, kas ikdienā acis pakļauj palielinātai slodzei, farmaceits Vitālijs Mitrohins rekomendē vienu līdz divas reizes gadā profilaktiskos nolūkos lietot īpašu acīm paredzētu vitamīnu kompleksu, pirms tam, protams, konsultējoties ar speciālistu. Vecākiem cilvēkiem, kā arī diabēta pacientiem ļoti būtiska ir galvas asinsrite, lai uzlabotu acs kapilāru mikrocirkulāciju un tīklenes apasiņošanu, kam lieliski noderēs preparāti, kuru sastāvā atrodams ginkgo biloba ekstrakts.

Ikdienā ilgstoši strādājot ar datoru, vadot auto vai skatoties televizoru, vai citādā veidā pārpūlējot acis, nereti acis kļūst sausas, apsārtušas un jūtama kairinoša sajūta. Tāpat var būt manāmas arī redzes asuma pārmaiņas. Šis simptomu kopums tiek dēvēts par sausās acs sindromu. Šādi simptomi rodas, jo acu piepūles laikā tās tiek retāk mirkšķinātas, tāpēc acīm zūd asaru aizsargplēve un izžūst acu gļotāda, kas savukārt rada acs kairinājumu. 

Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet, piemēram, strādājot pie datora, apmēram trīs reizes retāk. Lai sausās acs sindromu novērstu, farmaceits rekomendē lietot acu pilienus ar mitrinošu un lubricējošu iedarbību, piemēram, mākslīgās asaras, kas novērsīs sausumu, atjaunojot acu aizsargplēvi, mazinās radzenes un plakstiņa berzi, kas savukārt novērš acs kairinājumu un ar to saistītos simptomus.

Kā uzsver Mitrohins, vitamīniem bagāts uzturs un vitamīnu kompleksi ir ļoti būtiski, lai novērstu acu slimību rašanos, taču tikpat būtisks ir veselīgs dzīvesveids. Tāpat vienmēr pievērsiet uzmanību, lai darbavietā un mājās būtu labs apgaismojums. Ļoti būtiski ir acis atpūtināt no slodzes. Strādājot pie datora, acis būtu jāatpūtina vismaz reizi stundā uz 5-10 minūtēm.

Mērena fiziska slodze, skatīšanās tālumā sniegs acīm labu atslodzi. Atpūtas laikā ļoti labi ir veikt arī acu vingrinājumus. Acu sports ir itin vienkāršs un to veikt var jebkurā laikā. Ar aizvērtām vai atvērtām acīm varat skatīties uz augšu un leju, veikt riņķveida kustības pulksteņrādītāja un pretpuksteņrādītāja virzienā, izvēlieties divus punktus 30 līdz 40 cm tuvumā, bet otru – tālāk. Tad pamīšus vairākas reizes nofokusējiet skatienu uz tuvāko un tālāko punktu.


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Uz Eiropas fona nav slikti

Latvijā šā gada pirmajos deviņos mēnešos dzimušo bērnu skaits nav sasniedzis pat desmit tūkstošus – šī Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) novembrī publiskotā ziņa radusi atbalsi tajā vidē, k...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē