Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Eksperts: Eiropas un Latvijas demogrāfiskās prognozes – izaicinājums pensiju sistēmai

Attīstoties tehnoloģijām un veselības aprūpei, līdz ar to diagnostikai kļūstot proaktīvākai, dzīves kvalitāte pēdējos gadu desmitos ir kļuvusi nesalīdzināmi augstāka, taču šī pozitīvā tendence vienlaikus ir arī citu, ne tik pozitīvu virzienu cēlonis.

“Proti, uzlabojoties dzīves kvalitātei, palielinās arī paredzamais dzīves ilgums un pieaug pensionāru skaits, kas pats par sevi nav nekas slikts. Taču otra tendence ir tā, ka ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā kopumā mazinās dzimstība – mazinās ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits, kuri varētu uzturēt šo pieaugošo pensionāru skaitu,” secina “GE Money atklātais pensiju fonds” izpilddirektors Vladislavs Mironovs.

Eiropā (EU25 valstīs) 2004. gadā iedzīvotāju, kuri vairs nav darbspējas vecumā, koeficients (iedzīvotāji virs 60 gadu vecuma procentuāli salīdzinājumā ar 20-60 gadus veciem iedzīvotajiem) bija nedaudz mazāks nekā 40%. Atbilstoši demogrāfiskām prognozēm, lai saglabātu tādu pašu rādītāju 2025. gadā, darbspējīgo iedzīvotāju vecuma griesti būtu jāpaaugstina līdz 65 gadiem, bet 2050. – jau līdz 70 gadiem.

Tātad darbspējīgo iedzīvotāju, kuri nodrošinātu iemaksas valsts budžetā, kas, savukārt, izmaksā pensijas, kļūst mazāk, un pieaug slodze budžetam.

Kā šādu nelīdzsvarotību novērst? Pirmais solis šo ienākumu/izdevumu līdzsvarošanā bija pensiju reforma, kas lielākajā daļā Eiropas valstu norisinājās deviņdesmitajos gados. Notika pāreja uz vairāklīmeņu sistēmu, kuras pamatā ir sociālo iemaksu diversifikācija ar mērķi padarīt tās pelnošas. Vēl vairāk – šo pelņas nodrošināšanas funkciju valsts deleģēja privātajam sektoram, sev atstājot tiesiskuma un ienesīguma kontroli.

V.Mironovs atgādina: “Mūsdienu pensiju sistēmā, kā zināms, ir trīs pīlāri, kur pirmais pīlārs jeb līmenis ir valsts nodrošinātā pensija, bet pārējos divus līmeņus pārvalda privātais sektors. Par ko cilvēki reizēm neaizdomājas vai aizmirt, ir tas, ka otrais līmenis ir mūsu nodokļi, vēl vairāk – tā ir liela mūsu nodokļu daļa, nauda, kuru mēs pēc gadiem saņemsim atpakaļ.”

Trešo pīlāru, atšķirībā no iepriekšējiem diviem, veido brīvprātīgās iedzīvotāju iemaksas. Un, neskatoties uz to, ka šīs iemaksas ir brīvprātīgas, tomēr arī tās ir pensiju sistēmas daļa, nevis tikai banku izgudrots produkts; ne velti valsts ar dažādiem nodokļu atvieglojumiem gan fiziskām, gan juridiskām personām cenšas sekmēt noguldījumus privātajos pensiju fondos.

Tiesa gan vēl nesen veiktais “GE Money Pensija” pētījums norāda, ka Latvijā tikai katrs piektais iedzīvotājs veic iemaksas privātajā pensiju fondā, 49% nekad to nav darījuši, bet vēl 14% nemaz nezina, vai viņi vai kāds cits par viņiem ir veicis šādus noguldījumus.

Taču Lisabonas stratēģija paredz arī citas darbības, lai novērstu iepriekš minēto nelīdzsvarotību, piemēram, nodrošināt iedzīvotāju, kuri oficiāli vairs nav darbspējas vecumā, iesaistīšanu vai precīzāk paturēšanu darba tirgū. Tas ir, veicināt to, lai cilvēki strādātu arī pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas; kā arī veicināt plašāku sieviešu iesaistīšanos darba tirgū.

V.Mironovs secina: “Līdz ar to mēs esam savdabīgas izvēles priekšā – strādāt ilgāk par noteikto pensionēšanās vecumu (pieņemot, ka vismaz 40 gadus jau esam pavadījuši aktīvajā darba tirgū) vai savlaicīgi pievērsties pensiju 2. līmeņu plāna ienesīguma un pārvaldītāja darba vērtējumam, kā arī sākt veikt brīvprātīgās iemaksas privātajā pensiju fondā (pensiju 3. līmenis), un iet pensijā tad, kad esam to pelnījuši, nebaidoties par to, kā izdzīvosim.
Turklāt, lai sakrātu pietiekamu summu (lai nodrošinātu līdzvērtīgu ienākumu līmeni vecumdienās), iemaksas privātajā pensiju fondā var sākties no 10% no bruto ikmēneša ienākumiem.”

Papildu informācija:
AS GE Money Bank preses sekretāre Tija Ezeriņa
Tālrunis: +371 67 110 448, mob.: +371 27 876 080
E-pasts: [email protected]

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Darba tirgū maz ienācēju

Latvijas ekonomikai 2025. gads sola nedaudz pārliecinošāku izaugsmi, nekā tas bija 2024. gadā, taču sarežģītos apstākļos. Lielākie riski ir saistīti ar energoresursu cenām, Krievijas izraisīto karu...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses