Kā galveno iemeslu šai tendencei nozares uzņēmumi joprojām uzskata vājo pagrīdes alkohola ražotņu un noziedzīgo grupējumu apkarošanu, kas sastāda būtisku konkurenci legālo dzērienu tirgum.
"Neskatoties uz nesen pieņemtajiem alkohola un citu akcīzes preču ievešanas ierobežojumiem, lielu daļu nelegālās produkcijas plūsmas tie joprojām neskar. Šis "bizness" ir sistēmisks un labi organizēts. Arī nesenais saindēšanās gadījums ar nezināmas izcelsmes alkoholu Olainē, kas prasīja piecu cilvēku dzīvības vēlreiz apliecina - ēnu ekonomikas sekas ietekmē ne tikai legālu uzņēmējdarbību, bet arī apdraud dzīvību", uzsver ARTA valdes priekšsēdētājs Genādijs Kļepikovs.
Alkoholisko dzērienu ražotāji un tirgotāji uzskata, ka valsts joprojām turpina "kāpt uz tiem pašiem grābekļiem" ceļot akcīzes nodokli uz legālu produkciju, kuras realizācijas apjomi turpina krist gadu no gada.
"Ar to mēs gribam teikt, ka joprojām saglabājas nelabvēlīgi konkurences apstākļi legālajam dzērienu biznesam. Kontrabandas apkarošana pierobežā ir nesusi savus rezultātus, taču piegādes tīkli un ražotnes ir dzīvi", secina nozares apvienības biedri.
Arī pērn akcīzes kāpums būtiski ietekmējis cenas tām dzērienu kategorijām, kas veido lielāko pienesumu akcīzes ieņēmumos (degvīns un stiprie spirtotie dzērieni) un, attiecīgi cenu kāpuma rezultātā nespēj konkurēt ar nelegālā tirgū brīvi pieejamo alkoholu.
"Mēs varam runāt par ierobežojumiem legālu dzērienu vai cigarešu tirdzniecībai, paaugstināt sodus, aizliegt reklāmu, taču kamēr netiks apkarots nelegālais rūpals, tas tikai pasliktinās legālas uzņēmējdarbības situāciju valstī," teikts ARTA paziņojumā.