ESG nav organizācijas finansiālu rādītāju izvērtējums, bet gan izvērtējums tiem kritērijiem, kas saistās ar vidi, dabas aizsardzību, uzņēmuma darbiniekiem un partneriem, ar izstrādāto politiku atbilstību labas pārvaldes principiem un arī ar atbildīgu rīcību pret vietējo un globālo sabiedrību kopumā.
Nozarē, kurā darbojamies, – nekustamo īpašumu attīstīšanā – visā investīciju ciklā mēs sekojam līdzi ESG faktoru esamībai. Jau sākotnējā jeb nekustamo īpašumu iegādes, tad plānošanas, attīstības, kā arī pārvaldīšanas un pārdošanas stadijā ESG kritēriji ir klātesoši, mums attiecinot tos ne tikai uz savu organizāciju, bet arī uz sadarbības partneriem un apakšuzņēmējiem.
Nereti ilgtspējas iniciatīvas nekustamo īpašumu jomā cilvēkiem saistās ar atkritumu šķirošanu un varbūt arī ar energoefektīvām ēkām. Realitātē nekustamā īpašuma sektoram ir viens no augstākajiem oglekļa dioksīda nospiedumiem, ko sauc arī par zaļo jeb karbona pēdu. Šī nozare rada aptuveni 30% no globālajām siltumnīcefekta gāzu emisijām, kā arī patērē ap 40% no kopējiem globālajiem energoresursiem. Te būtiski faktori ir ne tikai elektrība un atkritumi, bet arī radīto pārpalikumu nodošana pārstrādei, benzīna, gāzes un ūdens patēriņš būvniecības procesā, transporta izmantošanas paradumi un ikdienas patēriņa paradumi, atbildīgu un mazāk vidi ietekmējošu piegādes ķēžu izvēle.
Ar ko sākt? Iesākumā ir projekta reālo vajadzību, ēkas pielietojuma mērķu un risku definēšana. Labā prakse ir veikt aptuvenās oglekļa dioksīda pēdas kalkulāciju, atrast ilgtspējīgākās tehnisko risinājumu un būvmateriālu alternatīvas un modelējot veikt aprēķinus, kā visu realizēt pēc iespējas efektīvāk un videi draudzīgāk. (Tie var būt, piemēram, digitālie risinājumi modeļu izveidē.)
Nekustamo īpašumu projektu attīstībā ilgtspējas principu realizēšanu var sākt pirms pamata būvniecības darbiem, piemēram, vispirms iespēju robežās veicot investīcijas infrastruktūras un apzaļumošanas, plānošanas un izbūves darbos. Sakārtota projekta apkārtējā vide, kas ir atvērta apkaimes iedzīvotājiem, ātri gūs pozitīvu novērtējumu un atbalstu no tiem cilvēkiem, kas redzēs pievienoto vērtību savā ikdienā. Apzaļumota, moderna un ērti izmantojama teritorija ir pateicīga vide darbam un dzīvošanai, izbūvētas jaunas apgaismotas ielas un gājēju celiņi vilina gan mierīgas, gan aktīvās atpūtas cienītājus, turklāt arī kopumā veicina projekta reputācijas izaugsmi iedzīvotāju vidū.