Atbilstīgi britu valdības paziņojumam valsts telekomunikāciju kompānijām, sākot ar 2021. gada 1. janvārī, būs aizliegts iegādāties Huawei izstrādāto 5G aprīkojumu, bet līdz 2027. gadam viss jau uzstādītais Ķīnas kompānijas aprīkojums pilnībā jānomaina ar citu uzņēmumu ražojumiem. Šāds lēmums tiek pamatots ar nacionālās drošības apsvērumiem, kā arī ar sankcijām, kuras pret Huawei noteikušas ASV.
Šeit jāatgādina, ka vēl šā gada janvārī Londona pieņēma kompromisa lēmumu ierobežot Huawei daļu Lielbritānijas 5G tīklos ar 35%, kā arī aizliegt Ķīnas uzņēmuma aprīkojuma izmantošanu nacionālajai drošībai nozīmīgos objektos. Papildus tam Huawei šā gada jūnijā saņēma atļauju Kembridžā būvēt iespaidīgu pētniecības centru, kur investīcijas tikai projekta pirmajā posmā bija paredzētas miljarda sterliņu mārciņu apmērā.
Lieki piebilst, ka tagad nekāda pētniecības centra Kembridžā ar ļoti augstu ticamības pakāpi nebūs. Pavisam noteikti Londonā nebūs arī Ķīnas kompānijai ByteDance piederošā sociālā tīkla TikTok centrālā biroja – ar trim tūkstošiem darbavietu un atbilstīga apmēra investīcijām.
Lai priekšstats būtu pilnīgs, nenovēršami tiks likvidēta arī britu atlikusī ietekme Honkongā, par kuru nav šaubu, ka tā tiks "pilnvērtīgi" iekļauta kontinentālajā Ķīnā. Uz šāda fona 5G ieviešanas Lielbritānijā atlikšana par diviem, trim gadiem, kā arī daži papildu miljardi mārciņu jau ir mazsvarīgi sīkumi.
Atsevišķi jāpiebilst, ka tieši ar īpašām attiecībām ar Ķīnu briti saistīja lielas nākotnes cerības pirms Brexit. Virknē pētījumu šīs attiecības tika nosauktas par Lielbritānijas nākotnes ekonomikas vienu no stūrakmeņiem, bet Ķīnas līderis Sji Dziņpiņs 2015. gadā Londonā tika uzņemts ar īsteni karalisku vērienu. Tagad šai romantikai ir pielikts trekns punkts, jo jau pavisam drīz nebūs palicis gandrīz nekā, ko atjaunot.
Tomēr sāpīgākais šajā gadījumā varētu būt, ka Londonai tika liegta rīcības brīvība, jo vēl īpašākas attiecības tai pastāv ar ASV, kuru prezidentam Donaldam Trampam ir savs viedoklis par attiecībām ar Ķīnu. Un ja reiz rīcības brīvība tika liegta Londonai, tad jautājums par to, kādu izvēli nāksies izdarīt citiem ASV nosacītajiem sabiedrotajiem, ir tikai retorisks.
Īpašo attiecību beigas
Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas valdība oficiāli paziņoja par lēmumu pilnībā atteikties no Ķīnas informācijas tehnoloģiju kompānijas Huawei iesaistes piektās paaudzes (5G) mobilo sakaru infrastruktūras izveidē. Vienlaikus šis lēmums, visticamāk, atstās ievērojamu ietekmi kā uz Lielbritānijas tautsaimniecību, tā iecerēm globālajā politikā.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.