Šobrīd ir uzsākta kampaņa ar nosaukumu Digitālais detokss, kuras galvenais mērķis ir rosināt pārdomāt un izvērtēt savus interneta un viedierīču lietošanas paradumus un lietot tos jēgpilni. Arī iedzīvotāju veiktajā aptaujā secināts, ka 55% Latvijas iedzīvotāju paši nezina un nekontrolē, cik daudz laika dienā pavada virtuālajā pasaulē. Cik nopietna problēma šodien Latvijā ir pārmērīgā atkarība no viedierīcēm?
No vienas puses skatoties – cilvēkam ļoti patīk un viņš ātri pierod pie visādām ērtībām. Un šobrīd pie tik plaša informācijas apmaiņas apjoma un steidzīga dzīves ritma mūsu ikdiena vispār nav iedomājama bez interneta, bez dažādām ierīcēm, kas atvieglo mūsu ikdienu. Protams, šajās moderno komunikāciju sniegtajās iespējās ir ļoti daudz priekšrocību. Piemēram, laika ekonomija, jo jau sen vairs nav ilgu laiku iepriekš jāpiesaka tālsarunas nodrošināšana, lai varētu sazināties ar kādu pat ne ārzemēs esošu cilvēku, bet tepat citā Latvijas reģionā dzīvojošu. Šobrīd internets un arī viedierīces atvieglo ļoti daudzas ikdienas lietas. Taču tad, kad šo ierīci sākam izmantot bezjēdzīgi, tam tērējam vairāk laika, nekā tas ir jēgpilni un lietderīgi, tā vietā, lai darītu pavisam citas, vērtīgākas lietas. Ja tas sāk aizstāt kādas mūsu ikdienas vajadzības un vērtības, tad varam sākt runāt par to kā par ārkārtīgi nopietnu apdraudējumu citām būtiskām cilvēka vajadzībām. Piemēram, vajadzība pēc saskarsmes ir viena no cilvēka pamata vajadzībām, un, ja mēs to aizstājam ar digitalizētu vidi, saturu un dzīvojam tikai virtuālajā pasaulē, tad piedzīvojam zaudējumus. Ja mēs zaudējam draugus, attiecības, zaudējam dzīves kvalitāti, tad tas liecina par to, ka interneta, moderno ierīču lietošana kļūst par nopietnu kaitējumu.
Kad deviņdesmito gadu otrajā pusē Latvijā jau kļuva aizvien pieejamāki gan pirmie datori, gan pirmie interneta pieslēgumi, arī tad tika izteiktas līdzīgas bažas par iespējamo datoratkarību. Toreiz tomēr šī atkarība tik ļoti neizvērtās, kā to pieredzam šodien. Kādēļ tā?
Protams, tās ir mūsdienās pieejamās ērtības – gan ierīču izmērs, vieglā pieejamība, gan beigu beigās arī šodien gana pieņemamā maksa par šiem pakalpojumiem veicina, ka mēs aizvien vairāk internetu un dažādas viedierīces izmantojam savā ikdienā, kuras šodien lieto pat tie cilvēki, kuri kādreiz teju strikti teica, ka nekad neizmantos "gudrās ierīces", uzskatot, ka viņi tās nesaprot un nemāk apgūt. Taču, izjūtot priekšrocības un sajūtas, ko sniedz šīs tehnoloģijas, arī šie cilvēki tomēr kādā brīdī mainījuši savu attieksmi. Mēs labprāt izmantojam šīs iespējas – plānot darbus, fotografēt, veikt video vai audioierakstus. Būtībā šodien viedtelefons mums ļauj ar vienu ierīci veikt daudz dažādu funkciju gan ērtāk, gan ātrāk. Un viennozīmīgi sekmējošs faktors ir zemās izmaksas – atceros, kad man bija pirmais mobilais telefons, draugi deva piecus santīmus, lūdzot atļauju nosūtīt vienu īsziņu, taču pašreizējās pakalpojumu cenas rada sajūtu, ka modernās tehnoloģijas ir aizvien plašāk izmantojamas. Tas ir līdzīgi kā ar jebkuru citu lietu – ja mēs to nemākam pareizi izmantot, kontrolēt savu laiku, rīcību, tad diemžēl šīs ierīces un interneta vide kopumā ļoti ievelk sevī. Un tam iemesls savā ziņā ir drošības sajūta, ko virtuālā vide sniedz, īpaši introvertiem cilvēkiem, lai arī šī virtuālā vide nekādi nevar aizstāt cilvēku pamatvajadzības pēc saskarsmes. Un galu galā – arī, lai radītu pēcnācējus, ar telefonu būs krietni vien par maz. Ja runājam par šīm cilvēciskajām vērtībām, – lai turpinātu savu dzimtu, tomēr ar telefonu nepietiks, pat ja mēs varam iepazīties virtuālajā vidē un veidot attiecības internetā.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 23. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pravietisnejaukais
Anarchists
Enģeļa viesis