Vēl vairāk – liberāļus salīdzināja ar raganām, bet populistus tad laikam ar jezuītiem. Starp citu, visādi magi, burvji, raganas arī izmantoja populisma instrumentus, lai panāktu apmātību un galu galā – grēkā krišanu. Citiem vārdiem – ir šaubas, vai tikai vienas ievirzes politiskie spēki izmanto tukšu salmu kulšanu vēlētāju apmānīšanai.
Atgādināsim vienkāršāko populisma definīciju – politiskā pozīcija vai retorikas stils ar vēlētājiem tīkamiem, bet nepiepildāmiem solījumiem ar mērķi iegūt plašu tautas masu atbalstu un popularitāti.
Politikas teorētiķis Ernesto Laklaus teicis, ka mums vajadzētu visu politiku uzlūkot kā zināmā mērā populistisku, jo populisms un politika būtībā ir sinonīmi. Savukārt politikas profesors Pauls Tagarts nonācis pie līdzīga secinājuma – populisms ir pārstāvnieciskas politikas pazīme. Abi citāti no Latvijas Universitātes populisma pētnieces, politisko zinātņu doktores Ilzes Balceres 2015. gada promocijas darba.
Interesanti, ka pati zinātniece norāda populisma klātbūtni Latvijā gan nosacīti kreiso, gan labējo, tāpat arī pozīcijā un opozīcijā esošo partiju retorikā. Darbā gan pētīts laika posms no 1993. līdz 2011. gadam, bet vai kāds tic, ka pasaku stāstīšana vēlētājam tagad būtu mazinājusies? Piemēram, par liberālu sevi definējusī politiskā partija Kustība Par savā galvenajā uzsaukumā raksta: "Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem!" Populismu nu nemaz, nemaz nesajūt... No cita politiķu spārna? Lūdzu! Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks par kādu pārmēru stresainu interviju Latvijas Radio (uzņēmuma valdes kaislību kontekstā) – tā norādot uz ABSOLŪTU uzticības zaudēšanu šim medijam. Tiešām bagāts faktu materiāls secinājuma izdarīšanai! Kāds gan brīnums par lozungiem, ka VISI politiķi zog un, ja kāds to nedara, tad tikai tāpēc, ka idiots.
Starp citu, arī pašas Vairas Vīķes-Freibergas ātri sameklējami citāti tādi aizdomīgi. Kaut vai: "Nedrīkst upurēt brīvību ērtību labā." Mazliet divdomīgi, ne?
Atgriežoties pie eksprezidentes teiktā Rīgas konferencē. Ir ļoti grūti atšķirt, kuri ir vēlētājiem tīkami un nepiepildāmi, bet kuri piepildāmi solījumi. Piemēram, kas paredzēja šādu notikumu attīstību Katalonijā? Kaite piemīt visiem politiskiem spēkiem. Daži prasmīgāk maskē. Kā zināms, tas tikai eskalē slimības aktivizēšanos.
Sadams Huseins
Katalonijas notikumi
reptilis