Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +17 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 27. jūlijs
Marta, Dita, Dite

Portrets

Caunes mirdzošās rallija acis © DIENA(1)

Katram autosportistam ir savs stāsts, kā un kāpēc viņš nonācis pie starta līnijas, – kādam tā ir interese par tehniku no agras bērnības, citu vilina ātrums, adrenalīns un briesmu sajūta, ko iespējams gūt, lielā ātrumā traucoties ar sporta mašīnu. Nejaušības pēc šeit nenonāk neviens. Lai arī kāds ir iemesls dalībai sacīkstēs, brīdī, kad startā iedegas zaļā gaisma, apkārt vairs nekas cits neeksistē. Esi tikai tu, mašīna un ceļš, kas ved pretī tavam liktenim. Ivaru Cauni atceramies kā leģendāru rallija braucēju – trīs Padomju Savienības čempiona tituli un 13 Latvijas čempiona tituli runā paši par sevi. Caunes nonākšana autosportā un rallijā nebija nejauša. Viņa ceļš pretī autosportista karjerai sākās vēl bērnībā, kad topošais braucējs iesaistījās jauno tehniķu stacijā, kur tika veidoti dažādi auto modelīši, līdz ar to radās interese un izpratne par tehniku. Gadiem ejot uz priekšu, auto modelīši tika nomainīti pret īstām mašīnām un noveda pie Latvijā nebijušiem sasniegumiem.

Trakais tēmē uz lieliem mērķiem. Saruna ar riteņbraucēju Kristu Neilandu © DIENA

2019. gada Latvijas labākais jaunais sportists Krists Neilands pērn izcīnīja piekto vietu prestižā Giro d’Italia velobrauciena posmā, bet šogad piedzīvo debiju Pasaules tūrē. Sarunā ar Sporta Avīzi sportists atklāj, ka viņa nākotnes mērķi ir Latvijas riteņbraukšanas līdzjutējiem neticami – kuldīdznieks vēlētos cīnīties par uzvaru prestižāko pasaules daudzdienu velobraucienu posmos un kādudien, iespējams, arī par kaut ko vairāk.

Pierādīt vienlīdzību. Saruna ar pasaules čempioni Zani Embrekti © DIENA(1)

Pagājušā gada beigās Latvijas ziņu portālu virsrakstos pēkšņi nokļuva samērā mazpazīstama peldētāja Zane Embrekte – nedzirdīgo pasaules čempionāta uzvarētāja –, kas saņēma pārliecinoši lielāko valsts prēmiju starp visām mūsu sportistēm, tieši tikpat lielu kā vīriem pasaules čempions skeletonā Martins Dukurs. Sporta Avīze devās iepazīties ar peldētāju, kura Latvijas čempionātā spēj konkurēt arī ar labākajiem dzirdīgajiem sportistiem.

Merzļikins bruģē ceļu pretī hokeja rokzvaigznes statusam © DIENA

Pagājušajā rudenī Elvis Merzļikins piedzīvoja negaidīti smagu debiju Nacionālajā hokeja līgā (NHL) un diemžēl saņēma ne tos labākos vārdus no mūsu sporta līdzjutējiem. Tomēr viņš atdzima kā fēnikss no pelniem un šobrīd bruģē ceļu pretī hokeja rokzvaigznes statusam.

Divi kāpieni, viena virsotne. Ceļš Everestā © DIENA

Pirms astoņiem gadiem divas Latvijas alpīnistes gandrīz vienlaicīgi kāpa Everestā, cenšoties kļūt par pirmajām sievietēm, kurām izdevies uznest sarkanbaltsarkano karogu 8848 metru augstumā. Lai gan abas kalnos kāpējas gāja vienā maršrutā pa Everesta dienvidaustrumu pusi un atradās turpat līdzās, viena par otras apņemšanos iekarot pasaules augstāko virsotni nemaz nenojauta. Abas alpīnistes Himalajos bija ieradušās bez lielas publicitātes divu dažādu ekspedīciju sastāvos. Latvijas karogu virs Everesta pacēla Olga Kotova, bet Kristīnes Kravcovas sapnis netika piepildīts, jo grupas vadītājs nolēma ekspedīciju pārtraukt.

Amerikāņu futbola čempions. Saruna ar Ralfu Rūsiņu © DIENA

Šobrīd pasaulē ir tikai divi aktīvi Latvijā dzimuši amerikāņu futbola spēlētāji, tomēr tas neliedz gūt panākumus. Ralfs Rūsiņš pērnā gada izskaņā ar savu Liberty University komandu triumfēja Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) Cure Bowl turnīrā un pēc gada varētu pretendēt uz vietu Nacionālajā Futbola līgā (NFL). Tomēr, ja tas neizdosies, carnikavietis plāno sekot ģimenes piemēram un kļūt par juristu.

Zirnekļcilvēks un dēļu pavēlnieki. Latvijas skeitbords un sporta kāpšana ceļā uz olimpiskajām spēlēm © DIENA

Tokijas olimpiskajās spēlēs, kā ierasts, vairāki sporta veidi piedzīvos savu debiju. Karatē Latvijai bija panākumi jau pirms iekļūšanas olimpiskajā apritē, bet daudz mazāk mūsu valstī pazīstams skeitbords un sporta kāpšana, kurus apskatīsim šoreiz. Lielu popularitāti un atpazīstamību pie mums šie sporta veidi pagaidām nav guvuši, bet to strauji var mainīt panākumi uz olimpisko spēļu skatuves. Apņēmības un mērķu sporta kāpējiem un skeiteriem netrūkst, bet cik tuvu viņi atrodas olimpiskajam sapnim?

Braukt prom vai palikt? Latvijas jauno futbolistu ceļš © DIENA(2)

Ceļš līdz profesionālajam futbolam spēlētājiem ir dažāds – viens prasmes slīpēs dzimtenē jau zināmā vidē, kamēr cits labāk dosies skoloties atzītā ārzemju kluba sistēmā. Abi virzieni var būt gan pareizi, gan nepareizi, bet ārvalstīs mums šobrīd ir vairāki futbolisti, kuri atrodas pasaulē pazīstamu klubu sistēmās. Cik reāli viņiem ir ielauzties to galvenajā komandā?

Vienās sacensībās ar Dzanardi. Saruna ar paraolimpisko riteņbraucēju Oskaru Gailišu © DIENA

Oskars Gailišs jaunības gados riteņbraukšanā kā līdzīgs ar līdzīgu spēkojās pret Arvi Piziku, Kasparu Ozeru un Daini Ozolu, tomēr neilgi pēc tam, kad Latvija atguva neatkarību, viņš pakāra velosipēdu uz nagliņas, kur tas nostāvēja gandrīz 15 gadu. Sportot Oskars atsāka pēc dzīvē notikušas nelaimes, kad ārsti bija draudējuši, ka viņš nekad vairs nestaigās bez palīgierīcēm. Tomēr sportists pierādīja pretējo un pašlaik gan pats trenē jaunos riteņbraucējus, gan arī piedalās parariteņbraukšanas sacensībās un cīnās par ceļazīmi uz paraolimpiskajām spēlēm.