Viens no vadošajiem mākslas centriem Beļģijā Vooruit jau otro gadu aicina vieskuratorus veidot starpdisciplināras programmas, piedāvājot atšķirīgu skatījumu uz laikmetīgā teātra un mākslas procesiem un sarunas veidu ar skatītāju.
Vooruit 2018./2019. gada sezonas atklāšanas nedēļā teātra kuratore, producente un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa piedāvās programmu Trešā auss, kas provocēs ar klusumu un aicinās ieklausīties. "Vizuālās kultūras pārpludinātajā pasaulē mūsu redzes saikne ar pārējām maņām pamazām sairst. Tas, ko mēs redzam, vairs neietekmē to, ko jūtam vai domājam. Visaptverošā un nepārtrauktā trokšņa rezultātā arī mūsu dzirde zaudē asumu, bet mēs paši – spēju klausīties. Nedēļā, kad teātra nams Vooruit atver durvis jaunajai sezonai, es aicinu apstāties un praktizēt klausīšanos, jo tā noderēs gan teātrī, gan reālajā pasaulē. Uzkavēties telpā, ko rada skaņa, vārdi un stāsti, sajust to fizikalitāti. Pieredzēt brīdi, kad maņa dzirdēt kļūst par prasmi klausīties," uzsver Gundega Laiviņa.
Programmas centrā ir divi mākslas darbi savstarpējā mijiedarbē – cilvēku radītu vārdu un nozīmju dialogs ar skaņu, ko izelpo okeāns. Sešu stundu ilgā leģendārās britu kompānijas Forced Entertainment izrāde Un tūkstošajā naktī… ir valodas un vārdu svinēšana, kas pēta stāstnieka, stāsta un klausītāja attiecības un atklāj teātra īsto dabu.
Izrādes laikā pasaule tiek uzbūvēta un sagrauta neskaitāmas reizes, līdzīgi kā latviešu mākslinieka Voldemāra Johansona kinematogrāfiskajā skaņas instalācijā Slāpes. Šis monumentālais okeāna vētras piemineklis aicina uzkavēties ainavā, ko veido nerimstoša ūdens masu kustība, vējš, lietus un troksnis, vērot un ieklausīties stihijā no attāluma, kas nebūtu iespējams dabiskajā vidē, kad apbrīns mijas ar šausmām. Abi darbi tiks demonstrēti paralēli divās galvenajās Vooruit zālēs, un skatītāji tiks aicināti tos pieredzēt viena vakara laikā.
Programmā iekļauta arī somu mākslinieka Hansa Rozenstrema skaņas instalācija Mikado, kurā skatītājs kļūst par galveno varoni un, ieklausoties tekstā un ielūkojoties spogulī, piedzīvo personīgu transformāciju, un latviešu mākslinieces Kates Krolles jaundarbs Pie tekošiem ūdeņiem, kas ir veidots Vooruit bēniņu telpai un pēta gaidas, pacietību un gaidīšanas mākslu.
No 25. līdz 30. septembrim Voldemāra Johansona darbs Slāpes tiks rādīts arī Sanktpēterburgā Starptautiskajā teātra festivāla Aleksandrijskij programmā.