Sudrabu Edžus Dullais Dauka ir kļuvis par apzīmējumu zinātkārei, mērķtiecībai. Rakstnieka stāstā zēns iet bojā, bet viņa nerimtīgās alkas turpina dzīvot. "Viņš turpina ceļu un meklē atbildes," saka aktieris Kārlis Reijers, kurš nu uz skatuves Jurģa Lūša režisētajā izrādē ir titullomā. Šovasar tā nopietni pirmo reizi lasot šo darbu, jau pats sākums uzrunājis ar vairākām potenciālām tēmām, kas tur ieslēptas. "Izrādē man nav jāpārtop par puišeli. Mēs stāstām šo stāstu, un es palaikam komentēju to, kas notika ar Dauku. Nav svarīga iemiesošanās, bet sajūtu izstāstīšana, viņa domu gaitas parādīšana," pauž K. Reijers, kurš izrādē spēlē kopā ar Elzu Rūtu Jordāni un Ivaru Pugu.
Lai gan izrāde tiek rekomendēta pamatskolas skolēniem, K. Reijers domā, ka skatītāju vecuma nogrieznis ir krietni plašāks. "Bērnu literatūra ir aktuāla arī pieaugušajiem. Jo īpaši, ja bērnībā nav daudz lasīts un to vērtību, kas ir grāmatās, nav tagad dzīvē. Kaut vai – neko nepieņemt par faktu, bet domāt! Mūsdienās daudzi pieaugušie uzvedas tieši tā – neizprotot lietu būtību, neanalizējot. Ar to es domāju, piemēram, jebkuru riebeklību, kas izteikta komentāros internetā. Bez izpratnes!" spriež K. Reijers.
"Dullais Dauka ir sapņotājs. Mūsu versijā viņš ilgojas pēc satikšanās, alkst uzzināt – vai aiz strīpas, kas ir horizonts, ir viņa tētis. Un kur ir Dievs, kāpēc viņu nejūt? Taču, saņemot atbildes, viņš nepieņem tās kā faktu, Dauku urda nemiers un nākamie jautājumi – kas ir tālāk, kāpēc? Nerimtīga zinātkāre, ceļš uz izpratni," skaidro K. Reijers. "Arī es pats savā dzīvē cenšos daudz ko noskaidrot, nevis tikai pieņemt faktus. Ļaujos izziņas procesam, neizvirzot rezultātu par galveno. Izpētīšana, mācīšanās – tas cilvēku baro. Redzu cilvēkus, kuri ir sasnieguši kādu rezultātu un apstājušies. Viņi turpina darīt, bet interese ir zudusi. Un viņi kļūst ļauni, jo redz, ka citiem ir labāk, jo interesantāk. Bet to, ka pie vainas ir viņu apstāšanās, nesaprot. Ceru, ka izrāde liks domāt, uzzināt, kas atrodas aiz horizonta dažādās šī vārda nozīmēs."
Tuvākās izrādes Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē – 22., 24., 27. septembrī un 2., 13., 16. oktobrī.