Lai arī ieroču žvadzināšana šķita visai draudīga, tomēr galu galā iztika bez plašākas eskalācijas. Tas savukārt radīja pozitīvu noskaņojumu akciju tirgos, kura iespaidā cenas kāpa līdz augstākam līmenim nekā pirms situācijas saasināšanās. Diezin vai globālais mikroklimats ir uzlabojies un starptautiskā investīciju vide kļuvusi drošāka, taču pozitīva inerce novedusi līdz jauniem akciju cenu rekordiem Volstrītā, un rekordu birums, iespējams, turpināsies arī šajā mēnesī. Tas, visticamāk, iepriecinās investorus arī citu valstu fondu tirgos. Investoru riska tolerance ir kļuvusi visai liela, un par to liecina arī pagājušā gada norises pasaules finanšu tirgos.
"Mēs piedzīvojām globāli sliktākos makroekonomikas datus kopš 2008. gada finanšu krīzes. Daudzi indikatori liecināja, ka recesijas risks ir augsts. Akciju tirgus fundamentālie parametri arī neuzlabojās, globāli uzņēmumu peļņas pieaugums apstājās, un daudzas kompānijas savas nākotnes prognozes pārskatīja lejup. Tajā pašā laikā akciju indeksi ir patiesi uzplaukuši visa gada garumā, uzrādot spēcīgāko sniegumu kopš 2009. gada. Arī citi aktīvi, piemēram, parādzīmes un izejvielas, ir pieauguši cenās," kopējo situāciju raksturo Luminor Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš.
Atkarīgs no ASV
Pasaules akciju biržas lielā mērā ir atkarīgas no norisēm ASV fondu tirgū. Taču tur iespējamo scenāriju klāsts ir visai plašs. CBL Asset Management investīciju direktors Zigurds Vaikulis izsaka viedokli, ka gadījumā, ja ASV ekonomika šogad attīstīsies pēc sava izvirzītā bāzes scenārija, tad vietējā fondu tirgus indeksam Standard & Poor’s 500 (S&P 500) vairs īsti nav, kur kāpt. Bāzes scenārijs jeb ekspertu veiktās konsensusa aplēses liecinot par to, ka ASV ekonomikai šogad faktiskajās cenās vajadzētu augt apmēram par 4% vai par 2%, ja iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi rēķinām salīdzināmajās cenās.
Tomēr Vaikulis min iespēju, ka neticami nav arī citi scenāriji. Piemēram, tas, ka minēto 4% vietā pieaugums var sasniegt 5% vai 6%. Šādā gadījumā gan S&P 500 ir iespēja aizsniegt pat 3800 punktu līmeni. Dažādi scenāriji ir arī attiecībā uz kompāniju peļņu. Proti, tiekot paredzēts, ka S&P 500 atskaites bāzē esošajām kompānijām tā varētu augt par 10%. Vienlaikus Vaikulis neizslēdz iespēju, ka, īstenojoties jau minētajam ekonomiskās izaugsmes bāzes scenārijam, peļņas pieaugums var sasniegt vien pāris procentu. Tādējādi šis varētu būt faktors, kas akciju cenām var likt samazināties. Vaikulis arī teic, ka izaugsmi iepriekš noteicis fakts, ka lielāko daļu pagājušā gada ASV akciju tirgū nenotika lielas jaunas naudas ieplūšana, drīzāk gan pretējais, taču rudenī "šī aizturētā investīciju plūsma" pēkšņi parādījās tirgū, veicinot strauju akciju cenu kāpumu.
Pagājušā gada rudens iezīmējās arī ar citām norisēm. Proti, ASV Federālo rezervju (FRS) sistēma veikusi visai apjomīgu gan ekonomikas, gan arī tieši finanšu tirgus kvantitatīvo stimulēšanu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 4. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Lo
Roberts
Botāniķis