Pērn 28,6% mājsaimniecību savus ikdienas izdevumus sedza ar grūtībām vai ar lielām grūtībām, kas ir par 7,1% mazāk nekā 2018. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Tikmēr to mājsaimniecību īpatsvars, kuras savus ikdienas izdevumus sedza ar nelielām grūtībām vai samērā viegli pērn pieaudzis līdz 62,4%, kamēr gadu iepriekš tādu bija 58,6%. Lielāks ir kļuvis arī salīdzinoši turīgo mājsaimniecību īpatsvars. Tas gada laikā ir pieaudzis no 7,4% līdz 9%.
Optimisms ap Rīgu
Statistiķu apkopotā informācija liecina, ka salīdzinoši optimistiskāk savas iespējas segt nepieciešamos ikdienas izdevumus vērtēja Rīgas un Pierīgas mājsaimniecības. Minētajos ģeogrāfiskajos punktos ar nelielām grūtībām vai samērā viegli tos sedz attiecīgi 67,6% un 59,7%, savukārt viegli vai ļoti viegli – 10,7% un 9,9%. Savukārt Kurzemē un Zemgalē visvairāk aptaujāto mājsaimniecību apgalvoja, ka ikdienas izdevumus sedz ar grūtībām vai ar lielām grūtībām (attiecīgi 34,7% un 35,7%). Valstī kopumā, vislielākās grūtības segt ikdienas izdevumus bija vientuļo senioru (vecumā vno 65 gadiem) mājsaimniecībām un mājsaimniecībām, ko veido viens pieaugušais ar vairākiem bērniem – attiecīgi 47,8% un 40,1% šo mājsaimniecību atzina, ka ikdienas izdevumus sedz ar grūtībām vai ar lielām grūtībām. Vismazāk grūtību segt ikdienas izdevumus bija dzīvesbiedru pāriem ar vienu bērnu (12,7%).
Summa pieaug
CSP aptaujas dati liecina, ka pērn iedzīvotāju vidējā nosauktā vēlamā minimālā summa ikdienas izdevumu segšanai vienai personai būtu vismaz 579 eiro mēnesī. Tas ir par 24 eiro jeb 4,3% vairāk nekā pirms gada, kad vēlamā summa bija vismaz 555 eiro mēnesī, bet ienākumi veidoja 98,3% no šīs summas. Tātad vismaz nosacīti varam teikt, ka vistrūcīgākajās mājsaimniecībās bija vislielākā atšķirība starp vēlamajiem un rīcībā esošajiem ienākumiem. Pērn vistrūcīgākajām jeb tā dēvētās 1. kvintiļu grupas mājsaimniecībām minimālā summa ikdienas izdevumu segšanai vienai personai bija vismaz 429 eiro mēnesī – par 15 eiro vairāk nekā pirms gada, kad vēlamā summa bija 414 eiro, bet ienākumi sasniedza tikai pusi (44,8%) no šīs summas. Pagājušajā gadā puse jeb 52,9% trūcīgāko (1. kvintiļu grupas) mājsaimniecību ikdienas izdevumus sedza ar grūtībām vai ar lielām grūtībām. Savukārt turīgāko (5. kvintiļu grupas) mājsaimniecību vidū šāds īpatsvars bija ievērojami mazāks – tikai 7,1%. Turklāt šajā mājsaimniecību grupā vēlamā minimālā summa ikdienas izdevumu segšanai bija vismaz 820 eiro vienai personai mēnesī.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 16. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pareizaisvirsraksts