Pirms TOP prezentācijas pasākuma "Nacionālā kapitāla balva 2008" Melngalvju namā notika uzņēmēju diskusija. Tajā par tematu "Kā ilgtermiņā audzēt uzņēmuma vērtību Latvijas ekonomikas atdzišanas apstākļos" izteicās: ULDIS PĪLĒNS – AS “UPB” valdes priekšsēdētājs, BENITA SADAUSKA – SIA “Domenikss” valdes priekšsēdētāja, AIVA VĪKSNA – izdevniecības „Lietišķās informācijas dienests” izpilddirektore, ARVILS AŠERADENS – AS “Diena” valdes priekšsēdētājs, kā arī TOP 101 iekļuvušo uzņēmumu vadītāji.
Vērtē pēc starptautiski atzītas metodoloģijas
IBS Prudentia partneris Kārlis Krastiņš uzsver, ka TOP veidošanā izmantota tikai publiski pieejamā informācija par uzņēmumiem, kura atrodama 2007. gada un iepriekšējo periodu gada pārskatos. Pēc viņa teiktā, uzņēmumu vērtēšanu ievērojami atvieglojis un efektivizējis tas, ka šogad par projekta informatīvo partneri kļuvusi LURSOFT IT. Uzņēmumi, kuri līdz oktobra vidum joprojām nebija iesnieguši 2007. gada darbības pārskatus, TOPā nav iekļauti. Uzņēmumu atlase un to biznesa vērtība noteikta pēc IBS Prudentia izstrādāta modeļa, kurš balstīts uz starptautiski atzītu kompāniju novērtēšanas metodiku.
Atspoguļo aktuālo biznesa vērtību 2008. gada oktobrī
TOP atspoguļo uzņēmuma biznesa vērtību (enterprise value). Šogad TOPā visi uzņēmumi tika vērtēti pēc salīdzinošo reizinātāju (relative multiples) metodes. Tas, pirmkārt, ļauj objektīvi skatīt Latvijas uzņēmumus līdzīgu Eiropas uzņēmumu kontekstā, otrkārt, tādejādi TOP ir aktuālāks un tas atspoguļo uzņēmuma vērtību TOP veidošanas brīdī. Uzņēmumu salīdzinošie reizinātāji tika iegūti izveidojot nozaru salīdzinošās grupas, kurās tika iekļauti Eiropas biržās kotētie uzņēmumi, izmantojot Thomson/Reuters datu bāzes. Dati tika apkopoti par stāvokli 2008. gada 1. oktobrī.
Kā noteicošie uzņēmumu darbības rādītāji tika izmantoti EBITDA (ienākumi pirms procentu, nodokļu, amortizācijas un nolietojuma atskaitījumiem), pašu kapitāls un tīrā peļņa. Bankas, apdrošināšanas kompānijas un citi finanšu pakalpojumu sniedzēji tika vērtēti, izmantojot pašu kapitāla un/vai tīrās peļņas rādītājus.
Vērtēti arī uzņēmumu pārvaldības riski un caurskatāmība
Uzņēmuma vērtību 20% robežās varēja ietekmēt arī pārvaldības koeficents, kas raksturo uzņēmuma kopējo caurspīdīguma līmeni, finanšu pārskatos iekļautās informācijas kvalitāti un citus pārvaldības riskus. Šo koeficientu 100 punktu skalā katram uzņēmumam vērtēja NASDAQ OMX Rīgas Fondu birža (RFB). "Būtībā šis koeficients atspoguļo, vai uzņēmumā pastāv ar tā akcionāriem un vadību saistīti riski, to, cik vienkārši publiskajā telpā ir iespējams atrast būtisku informāciju par uzņēmumu, cik atvērts ir uzņēmums, atklājot arī to informāciju, kura nav tieši saistīta ar tā saimniecisko darbību," saka RFB valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.
Vislabāk pārvaldītais uzņēmums Latvijā ir farmācijas kompānija AS "Grindeks", kura vienīgā ir saņēmusi maksimāli iespējamo novērtējumu. No caurskatāmības un risku pārvaldības viedokļa pētījuma gaitā RFB izanalizējusi gandrīz 300 lielākos Latvijas uzņēmumus. Salīdzinot dažādas nozares no pārvaldības viedokļa, augstākais vērtējums ir banku sektora uzņēmumiem un starp tiem vislabāk novērtēta "SEB banka".
"Gandrīz visām Latvijas bankām vadība ir nodalīta no akcionāriem, un arī to pārvaldība ir pietiekami caurskatāma," žurnālā "Kapitāls" norāda Auziņa-Melalksne un atzīmē, ka "par akcijām uzņēmumos, kuros ir samazināti pārvaldības riski, investori ir gatavi maksāt vairāk". RFB vadītāja uzsver, ka “vērtīgākie uzņēmumi ir Latvijas ekonomikas mugurkauls, jo šie uzņēmumi ir tie, kuri rada lielāko daļu no iekšzemes kopprodukta un nodarbina lielāko daļu iedzīvotāju.”
Stabils šogad ir tikai vērtīgāko TOP 10 – tajā ir visi tie paši uzņēmumi, kas bija 2007. gadā, mainījusies tikai secība, infrastruktūras uzņēmumiem pabīdot bankas lejup. Līdz ar banku vērtības kritumu tieši infrastruktūras uzņēmumu vērtības pieaugums šogad ir vispamanāmākais, atzīmē žurnāla “Kapitāls” galvenais redaktors Olafs Zvejnieks. Starp 20 uzņēmumiem, kuru vērtība šogad augusi visstraujāk ir seši tāda tipa uzņēmumi, kā Rīgas Ūdens un Rīgas Siltums, kuri investoru acīs izceļas ar stabilu klientu skaitu un labu naudas plūsmu.
Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novērtējumu vērtība samazinājusies gandrīz pusei – 46 no TOP 101 iekļuvušajiem uzņēmumiem, 23 uzņēmumi no tā izkrituši, attiecīgi ir arī 23 jaunpienācēji. Vērtība palielinājusies 32 no pagājušā gada TOP 101 dalībniekiem.
Pirmoreiz pasniegs “Nacionālo Kapitāla Balvu”
Kā uzskata O. Zvejnieks, nav nekādu šaubu, ka visvērtīgākā uzņēmuma vadītājs ir pielicis savu roku, lai Latvijas ekonomika būtu tāda, kāda tā ir: “Viņš atstāj tajā savu nospiedumu. Un ikviens uzņēmums vērtīgāko sarakstā ir nacionāla mēroga vērtība, tātad ir pelnījis atbilstošu cieņu un tādēļ visu šo darbu vainago “Nacionālā Kapitāla Balva”, kura tiks pasnieta pirmo reizi. Un šajā, visai netradicionālajā, vērtīgākā uzņēmuma iemūžināšanas ceremonijā to realizēt palīdz mākslinieks Aivars Vīlipsōns.”
Papildu informācija:
Olafs Zvejnieks, biznesa ideju žurnāla “Kapitāls” galvenais redaktors (29233602)