Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Nepopulārākā politiķa loma var būt labs iemesls pārdomāt, ka ar pliku konfrontāciju un kašķu meklēšanu politikā būs grūti

Revolūcijas nebūs

Pēc Dienas pasūtījuma novembrī tapa pētījumu centra SKDS aptauja, kurā skaidrojām Latvijas politisko partiju līderu un augstāko amatpersonu popularitāti. Aptaujas pamatmērķis bija līderības temperatūras mērīšana, mazliet provokatīvi parādot iedzīvotāju favorītus ārpus to politiskās piederības fona.

Skaidrs, ka pašreizējā politiskajā sistēmā partiju līderu reālā politiskā vilkme jāskata savas partijas un attiecīgi sava elektorāta ietvarā. Tādēļ, abstrahējoties no aptaujā iekļauto politisko līderu ideoloģiskās pārliecības, no tā, cik tieši "labi" vai "slikti" viņi ir, gribētos izcelt dažas acīmredzamas lietas.

Vispirms – patīk tas kādam, vai ne – stabila aktīvās politikas popularitātes pirmā persona ir Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Lai gan, vērtējot viņa popularitāti kopš ievēlēšanas amatā, secināms, ka tā ir ar lejupejošu tendenci, viņš joprojām ilgtermiņā ir stabili otrs populārākais prezidents Otrās brīvvalsts laikā un šobrīd populārākais aktīvais politiķis. Turklāt viņa vēsturiskā reitinga augstākais punkts skaitļos ir ļoti līdzīgs Vīķes-Freibergas labākajiem reitingiem.

Otrkārt, par premjeru-reformatoru Kučinski. Lai gan pašreizējam valdības vadītājam ir tālu no tiem reitingu augstumiem, kādi bijuši pa spēkam vienam otram viņa priekšgājējam, un lai gan viņa personība pēc komunikācijas un būtības nepaģēr sevis pārlieku eksponēšanu, viņa ilgtermiņā visnotaļ stabilā pozīcija tomēr ir zināms simbols reformu ieturētajam kursam un tā stabilitātei, cik nu par stabilitāti var runāt reformu un ar tām saistīto risku kontekstā.

Treškārt, šķietami visuresošo ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu kā politiķi nepazīst teju trešdaļa aptaujāto, kas mazāk ir Ašeradena problēma, bet gan indikators tam, cik tieši Latvijas iedzīvotājiem interesē politika.

Tāpat acīmredzamas ir sevi skaļi restartēt arī politikā mēģinošo grūtās dienas potenciālo līderu maizē. Ja Jānis Bordāns un Daniels Pavļuts ir nelielā plusā, tad bijušajam "operam" Jutai Strīķei nepopulārākā politiķa loma var būt labs iemesls pārdomāt, ka

ar pliku konfrontāciju un kašķu meklēšanu politikā būs grūti. Nepieciešams politiskais piedāvājums ar segumu.

Atsevišķi stāsti, protams, ir mūžīgais ZZS premjera amata kandidāts Aivars Lembergs un Rīgas mērs Nils Ušakovs. Pirmais, šķiet, sasniedzis līmeni, kad ikviena ziņa par viņa tiesvedībām strādā par labu viņa popularitātei. Savukārt sociāldemokrāts populisma dekorā Ušakovs ar savu pozīciju ir spilgts simbols Latvijas pēdējo 20 gadu politikas problēmām ļoti plašā spektrā.

Neslēpšu, SKDS aptaujas rādītāji bija zināms pārsteigums. Pats savus priekšstatus par politisko procesu cenšos veidot gan tradicionālo mediju, gan soctīklu analīzē. Turklāt, atlasot gan avotus, gan personālijas, cenšos aptvert pēc iespējas dažādāku politisko pozicionējumu. Saskaņā ar tur valdošo temperatūru dažkārt rodas teju pirmsrevolūcijas sajūta. Līdz ar to loģisks ir secinājums – analoģiski politisko līderu deficītam Latvijā ir akūts viedokļu līderu deficīts. Ir atsevišķi bļāvēji, kas raujas līderos un kopā ar pārdesmit domubiedriem rada sajūtu par sabiedrisko viedokli. Maldīgu sajūtu. Revolūcijas nebūs. 

Top komentāri

nopzagtā valsts
n
"stabila aktīvās politikas popularitātes pirmā persona ir Valsts prezidents Raimonds Vējonis" Šī ir diagnoze mūsu sabiedrībai. Vai arī varbūt popularitāti sagādā vienīgi statuss, neatkarīgi no personības?
reptilis
r
Šādas aptaujas neuzrāda cilvēka novērtējumu ,bet gan atpazīstamību. Revolūcija ir sistēmas maiņa nevis cilvēku nomaiņa esošajā....,jo ieliec labu cilvēku esošajā un skaties,kā viņš maitājas:)))...revolūcijas nebūs tāpēc,ka mums ir ""noņemts katla vāks"" un tas lēnām iztvaiko ....cilvēki brauc prom nevis mēģina mainīt Latvijas politisko sistēmu!
Edge
E
Nekādas revolūcijas vecu ļaužu zemēs nav iespējamas pat teorētiski. Auseklīšu veterāni vairs nav Latvijas vilcēji, bet jaunatne masveidā dodas "dziļāk Eiropā". Gati, nealojies!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Korupcijas pazīmju buķete Pavļuta iepirkumos(12)

Ekspertu atzīta nelietderība, iepirkuma politizācija, steiga, atvieglota iepirkuma procedūra, aizdomīgi uzvarētāji – pilna buķete ar korupcijas pazīmēm. Zem kovidlaika revolucionārajiem lozungiem, ka...

Darītgribas trūkums(3)

Zemkopības ministrijas (ZM) ēkas (tautā sauktas arī par skābbarības torni) pārvaldīšana netiek veikta pietiekami ekonomiski un produktīvi, nav skaidras nākotnes perspektīvas un prioritāri v...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē