"Ja skatāmies uz to burbuli līdz 2008. gadam – ļoti ievērojams skaits Latvijas iedzīvotāju paņēma kredītus, pēc tam krīzes laikā tos nespēja atmaksāt – pārsvarā tie bija hipotekārie kredīti. Mājokļi tika atsavināti, bet ar to nepietika, lai parādsaistības nosegtu. Līdz ar to tie cilvēki ar visu mājokļa atsavināšanu ir palikuši parādā bankām. Vairāk nekā desmit gadu pagājis, bankas šos parādus sen norakstījušas. Tie jau ir zaudēti. Būtu tikai dabiski, tas būtu sociāli taisnīgi cilvēkiem šos parādus beidzot norakstīt. Cerams, tas ļautu viņiem atgriezties ekonomikā ar pilnu jaudu, jo daudzi no viņiem šo parādu dēļ dzīvo ēnu ekonomikā, emigrē," skaidro Kazāks.
Burbuļa laikā nepārdomāti ņemtie kredīti globālās krīzes gados patiešām sagrāva daudzu ģimeņu ekonomisko situāciju, taču atzīsim – šo pārdrošību diezgan aktīvi sekmēja gan toreizējie politiķi, gan arī banku sistēma. Aizvien tautā ceļo teiciens, ka toreiz bankas klientiem "meta pakaļ kredītus". Taču liela daļa toreizējo kredītņēmēju krīzes laikā pārskatīja savu budžetu, atrada – nereti sāpīgu – risinājumu un vēl šodien turpina atmaksāt hipotekāros kredītus. Daļa izmantojusi finansiāli dārgo iespēju iziet privātās maksātnespējas procesu, lai legāli atbrīvotos no parādiem. Bet viņi nepaslēpās ēnu ekonomikā.
Tāpēc šī Kazāka ideja varbūt ir, pēc viņa domām, sociāli taisnīga pret viņa pieminētajiem 10 tūkstošiem cilvēku, taču manā skatījumā tā ir sociāli cietsirdīga pret visiem pārējiem kredītņēmējiem, kuri visus šos gadus turpina pildīt saistības.
Manuprāt, šis piedāvājums līdzinās VID rīcībai, pastāvīgi norakstot bezcerīgos nodokļu parādus. Lai gan VID attieksme vismaz ir citāda – netiek piesaukts "sociālais taisnīgums", bet godīgi atzīts: "Piedodiet, ka tā sanācis, bet citu variantu nav, jo nauda tāpat nav atgūstama", taču vismaz ļaus sakārtot bilances.
Nepārprotiet, es šajā "katlā" nesametu visus nodokļu un banku bezcerīgos parādniekus! Noteikti ir daļa tādu, kuri tiešām iekrituši smagās krīzēs un nekad mūžā nespēs atmaksāt saistības. Tomēr kredītu jautājumā vēlos aicināt Kazāka kungu būt korektam un neizmantot vārdus "sociālais taisnīgums" šādā kontekstā.
Tā bija drausmīga cūcība
Finanšu ministrijas dižstulbums
Dostojevskis