Tiek vēstīts, ka šogad konstatēts pēdējos piecos gados lielākais studēt gribētāju skaits. Ar ko tas skaidrojams? Ar demogrāfijas līknes virsotni?
Pieteikumu studijām tiešām ir ievērojami vairāk. Tas ir labi! Jāskatās precīzi skaitļi, bet demogrāfisko svārstību ietekme nevarētu būt tik liela, turklāt tai tad būtu jāatspoguļojas arī vidusskolu absolventu skaitā. Acīmredzot ir arī citi faktori, kas motivē cilvēkus pievērsties studijām. Tas, protams, ir tikai apsveicami, jo ne jau mazkvalificētā darbaspēkā ir Latvijas nākotne.
Ne jau visus gribētājus varēs uzņemt augstskolās. Sanāk, ka ir neapmierināts pieprasījums.
Es arī neesmu drošs, vai vajadzētu uzņemt visus. Domāju, ir viena daļa cilvēku, kuri varbūt nav pilnībā nobrieduši studijām, viņiem varbūt vajadzētu kādu laiku iepauzēt, lai kļūtu nopietnāki, atbildīgāki pret to, ko viņi dara. Droši vien ir arī viena daļa, kam netraucētu labāki rezultāti centralizētajos eksāmenos.
Augstskolas var izvēlēties labākos. Tas varētu ietekmēt studiju rezultātus?
Saprotams, jo labāki iestājas studēt, jo kopumā arī studiju rezultāti ir labāki. Cik lielā mērā mēs varam runāt par šādu izvēlēšanos? Ir tradicionāli ļoti pieprasītas studiju programmas, piemēram, juristi, datoriķi, mediķi, atsevišķu jomu inženieri, kur konkurence ir liela un labāko studēt gribētāju izvēle ir reāla, un ir programmas, kas nebūs pilnībā nokomplektētas, nebūs aizpildītas visas pieejamās studiju vietas.
Cik ļoti Latvijas Universitāte kā valstij piederoša augstskola pielāgojas tirgus situācijai, tam, kuras profesijas jaunieši grib apgūt, un cik lielā mērā ņem vērā valsts vajadzības pēc kādas jomas speciālistiem?
Kaut arī Latvijas Universitāte ir valsts dibināta augstskola, tās dibinātājs tai nenodrošina pietiekamu finansējumu ne studiju darbam, ne zinātniskajam darbam, tāpēc Latvijas Universitāte nevar pilnīgi izolēt sevi, darboties pilnīgi neatkarīgi no tā, kas sabiedrībā ir pieprasīts. Respektīvi, Latvijas Universitāte ļoti rūpīgi seko līdzi tam, kas notiek darba tirgū, un attiecīgi pilnveido esošās programmas un veido jaunas, lai mēs ar savu piedāvājumu būtu pievilcīgi topošajiem studentiem.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 11. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Romāns Dzirnavnieks
Aizsajūsmasaizrāvāselpa