Lai āda spētu pilnvērtīgi pildīt visas šīs funkcijas, tai jāsaglabā mitruma līdzsvars un dabīgā lipīdu un mikrofloras kārtiņa, tāpēc par to jārūpējas, turklāt tad āda būs arī estētiski skaista. Tiesa, tieši laba izskata (zeltaina iedeguma) dēļ mēs bieži grēkojam ar vienu no vislielākajiem ādas apdraudējumiem – sauli. Taču šim riskam var būt gauži nelāgas sekas.
Jāmitrina un jāsargā
Stāstot par ādas veselības uzturēšanu, dermatoloģe imunoloģe Tatjana Ļiņova aprīļa sākumā notikušajā tiešsaistes pasākumā Health Performance Riga 2020 uzskaitīja vairākus pamatprincipus. Āda jāsargā no fizikāliem un ķīmiskiem faktoriem. Ir jāierobežo tiešs ādas kontakts ar sadzīves ķīmiju, jo šādi āda tiek padarīta sausa un uzņēmīga pret apkārtējās vides kairinājumiem, tiek provocēta uz iekaisumiem. Pēc katras roku mazgāšanas un dezinficēšanas rokas jāieziež ar mitrinošu krēmu. Āda jāmitrina un jāaizsargā ik dienu, palaikam noskrubējot, tai jāpalīdz arī nolobīt virsējo pārragojušos slāni, taču bez pārcentības. Jāizvairās no ilgas, karstas dušas, jo tā ādu ļoti sausina. Labāk sevi pieradināt pie kontrastdušas, kas ādu gan tonizēs, gan rūdīs. Pie rūdīšanās var pieskaitīt arī pastaigas svaigā gaisā, nav obligāti jāpeldas āliņģī. Ādai par labu nāk mērens sports, masāža, limfodrenāžas stimulācija. Jāsaved kārtībā hormonu balanss organismā, jo arī tā nobīdes iespaido ādas mitruma līmeni. Tāpat ikdienā jādomā par veselīgu, līdzsvarotu uzturu. Jāierobežo patērētā cukura daudzums, jāuzņem pietiekami daudz labo taukskābju omega 3 un omega 6. Ādai noderīgs ir cinks, selēns un vitamīni K, E, D, A, kas palīdz arī uzturēt normālu imūnsistēmas darbību.
Taču pirmais un galvenais noteikums: āda jāsargā no ultravioletā starojuma, tātad saules. Ļiņova piebilst, ka arī viedierīču zilā gaisma nelabvēlīgi iespaido ādu, tāpēc jāizmanto speciāli ekrānu filtri.
''Bet solāriju es saucu par krematoriju. Jo cilvēkam gaišāka āda un jo agrāk viņš sāk apmeklēt solāriju, jo vairāk paaugstinās risks iegūt ļaundabīgāko ādas vēzi – melanomu. Nevajag!'' saka ārste. Ilgu laiku pastāvēja uzskats, ka solāriju UVA starojums ir nekaitīgāks par saules radīto, taču diemžēl tā nav. Starptautiskais vēža pētniecības centrs solārijus ir atzinis par kancerogēniem, ādas vēzi izraisošiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 28. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!