Arī šobrīd, Covid-19 izplatības laikā, kad pasaules ekonomika, iespējams, ir ieslīgusi dziļākajā krīzē kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem, investori pasaules biržās spēj saglabāt krietnu optimisma devu, ja spriež pēc biržas indeksu vērtībām un to dinamikas. 14. maijā indeksa Dow Jones Industrial Average vērtība bija apmēram par 30% augstāka nekā zemākajā punktā šā gada martā. Diemžēl vai par laimi – šī indeksu virzība ir neatraujama no reālajiem ekonomiskas procesiem, tajā skaitā investīciju plūsmām, kas cita starpā nosaka ekonomiskās izaugsmes ātrumu. Proti, ja izrādīsies, ka akciju tirgus ir ievērojami pārvērtēts, mūs apdraud jauna lavīnveida ekonomiskā lejupslīde. Taču jāņem arī vērā, ka akciju tirgus vērtība lielā mērā ir pasaules bagātības mēraukla un tas, ka cenas un indeksi neturpina krist, ļauj stabilizēties tautsaimniecībai un radīt pat piesardzīgu cerību par atgriešanos pie izaugsmes, tiesa gan, no zemāka punkta nekā iepriekš, pirms pasauli pārņēma Covid-19 izplatība.
ASV darba tirgus
Būtisks Volstrītas un līdz ar to arī pārējās pasaules finanšu tirgus procesus virzošais indikators ir situācija ASV darba tirgū. Tā ne tikai signalizē par to, kā attīstās situācija pasaules lielākajā tautsaimniecībā, bet arī ļauj izvirzīt dažādas spekulācijas par to, ko darīs ASV Centrālā banka. Pēdējie dati par bezdarbu aprīlī vedina domāt, ka ASV Federālo rezervju sistēma varētu nākt klājā ar paziņojumiem par aizvien iespaidīgākām finanšu injekcijām vērtspapīru uzpirkšanā, tādējādi vienlaikus gan uzturot jau iepriekš pieminēto t. s. bagātības standartu, gan arī uz zemu aizdevuma likmju un viegli pieejamas naudas fona veicinot lielāku korporatīvo un mājsaimniecību patēriņu. Tam pastarpināti vajadzētu pozitīvi ietekmēt arī pārējo tautsaimniecību, vienlaikus veicinot kompāniju finanšu rādītāju uzlabošanos un ar to saistītu akciju cenu kāpumu.
Tomēr paļaušanās uz to, ka ''atnāks centrālā banka un visu sakārtos'', var izrādīties bīstama laikā, kad bezdarba līmenis jau ir kļuvis ievērojami augstāks nekā iepriekšējā finanšu krīzē.
Aprīlī ASV bezdarba līmenis sasniedza 14,7%, kas ir četrkārt augstāks rādītājs nekā vēl pirms dažiem mēnešiem. Tiesa, iepriekš tika izteiktas prognozes, ka bezdarbs aprīlī ASV varētu būt 16%, tādējādi var norādīt – biržas investori priecājas par to, ka realitāte izrādījusies mazāk pesimistiska par iepriekš paredzēto. Kopš iepriekšējās finanšu krīzes bezdarba līmenis bija dilis no apmēram 10% līdz 3,5% pagājušā gada novembrī, decembrī un šā gada februārī, liecina Tradingeconomics.com dati.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 18. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!