Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Sestdiena, 11. janvāris
Smaida, Franciska
Ģeopolitikas augstākajā līgā var spēlēt bez stipras ekonomikas vai resursu trūkuma apstākļos, taču bez saviem bruņotajiem spēkiem un slepenajiem dienestiem iztikt nevar

Drošības vezums

Nedēļas sākumā gandrīz nepamanīta izskanēja ziņa, ka Eiropas Savienības (ES) valstu aizsardzības ministri vienojušies par ES Vienotās izlūkošanas skolas (Joint EU Intelligence School, JEIS) izveidi. Tiesa, bez Lielbritānijas, Dānijas un Maltas līdzdalības.

Daudz vērienīgāka sadarbības pakāpe – vienots slepenais dienests – tikmēr ir viens no iemesliem strīdiem ES iekšienē. Nacionālo izlūkdienestu un drošības dienestu darbību koordinējošas pārnacionālas institūcijas (būtībā – Eiropas izlūkdienesta) izveide ir paredzēta vēl Māstrihtas līgumā, tomēr, tā kā dalībvalstīs nav vienprātības par šo sensitīvo jautājumu, vezums no vietas nav izkustējies. Situācija ir tāda pati kā ar Eiropas armiju, vienīgi par vienoto slepeno dienestu publiskajā telpā tikpat kā netiek runāts. Tikmēr tās izveides iecerei netrūkst atbalstītāju Vācijā un Francijā, kamēr Austrumeiropā un tajās tā dēvētās vecās Eiropas valstīs, kuras orientējas uz ASV, ideja tiek viennozīmīgi noraidīta.

Galvenais iemesls, kamdēļ virkne ES valstu neatbalsta neatkarīgas drošības telpas izveidi, ir atkarība, pie kam bieži brīvprātīga, no ASV drošības ziņā, kā arī pamatotas aizdomas, ka struktūru reālā vadība nonāks Berlīnes un Parīzes rokās.

Turklāt Austrumeiropā nav pārliecības, ka abas šīs galvaspilsētas, kurām pēc britu aiziešanas no ES pavērsies plaša rīcības brīvība, būs noskaņotas rēķināties ar austrumeiropiešu viedokli par drošības jautājumiem.

Saprotama ir arī Vācijas un Francijas (vai vismaz ievērojamas daļas šo valstu elites) loģika. Globālā mērogā rit tektoniskas ģeopolitiskās pārmaiņas, veidojas jauna, daudzpolāra pasaules kārtība un apvienotajai Eiropai ir pavērusies iespēja iegūt viena no ģeopolitiskajiem centriem statusu. Katra atsevišķi Berlīne vai Parīze uz to vairs nav spējīgas, šādu mērķi var sasniegt tikai kopīgiem spēkiem un novirzot pa attiecīgajām sliedēm vismaz vairākumu ES valstu.

Vienota armija un arī slepenie dienesti ir obligāti šādu mērogu ambīciju atribūti. Ģeopolitikas augstākajā līgā var spēlēt bez stipras ekonomikas vai resursu trūkuma apstākļos, taču bez saviem bruņotajiem spēkiem un slepenajiem dienestiem iztikt nevar. Un jo vairāk mainīsies pasaules ģeopolitiskā karte, jo aktīvāk Eiropas mērogā tiks virzīta ideja par vienotu militāro un drošības struktūru nepieciešamību, kā arī veikti darbi to izveidei.

Pat ja Berlīnes un Parīzes ģeopolitiskie sapņi paliks nepiepildīti, jau pārskatāmā nākotnē var pienākt diena, kad šie risinājumi kļūst par glābšanas riņķi eiropiešiem. Vai pareizāk – tiem eiropiešiem, kas būs iesaistījušies vienoto struktūru veidošanā.

Top komentāri

TrollisJT
T
Interesanti, vai Eiropas izlūkdienests pēc sevis arī atstās "maisus"... .
Tavs vārds
T
Nu, gribēt jau nav kaitīgi. Bet izskatās, ka visas tās Eiropas armijas un izlūkdienesti tā arī paliks plikas gribēšanas līmenī. Tēvocis Donalds tādas cūcības nepieļaus.
Gudrinieks
G
Eiropa kā ceturtais ģeopolitiskais spēks izklausās labi, tikai ir nopietnas problēmas ar ambīciju reālo segumu. Lai to izdarītu, ir jāpasūta vienu māju tālāk amerikāņi un arī angļi, bet tā ir publika, kas ar labu projām neies nekādos apstākļos, tur pat Brexit neko nemaina. Bet parunāt par tādām tēmām var, kāpēc neparunāt, ja var parunāt. Skaties, parunās, un varbūt izdosies kādas obroka atlaides no amerikāņiem izkaulēt vai vēl kur citur šņori palaidīs drusku vaļīgāk.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē