Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +10 °C
Apmācies
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Vienotības trūkums Eiropā

Lai arī Eiropas Savienība (ES) Eiropas Komisijas (EK) prezidentes Urzulas fon der Leienas personā ir izvirzījusi vērienīgus ģeopolitiskos mērķus, bruņota konflikta izcelšanās Tuvajos Austrumos, līdztekus karadarbībai Ukrainā, ir kļuvusi par nopietnu pārbaudījumu apvienotās Eiropas struktūrām un iemeslu domstarpībām tās vadības vidū, bet ES valstis tā arī nav spējušas izstrādāt vienotu nostāju attiecībā pret konfliktu Tuvajos Austrumos, atzīst izdevums Politico.

Politico (izdevums, kura galvenā vērtība ir nopietnas pretenzijas uz objektīvu analītiku un attiecīgi arī iespējami neitrālāks skats uz procesiem un notikumiem) arī secina, ka nepieciešamība iesaistīties vienlaikus divu šāda mēroga konfliktu noregulēšanā ir izrādījusies pārāk liela nasta apvienotajai Eiropai, vienlaikus parādot tās sašķeltību.

Domstarpības ES iekšienē tikmēr virmo ap tādiem jautājumiem kā atbalsts Palestīnas valsts izveidei, prasība izsludināt pamieru Gazas joslā, kā arī humanitārās palīdzības sniegšana tās civiliedzīvotājiem. It īpaši Rietumeiropas valstīm nākas ņemt vērā kā vietējo musulmaņu (vidēji 10–15% iedzīvotāju), tā kreisi liberālo pilsoņu propalestīniskos noskaņojumus, kuri ievērojami atšķiras no EK prezidentes viennozīmīgā atbalsta Izraēlai un izpaudās arī ANO Ģenerālās Asamblejas balsojumā par rezolūciju ar aicinājumu nekavējoties izsludināt pamieru Gazas joslā, – ES dalībvalstis balsoja kā par, tā pret rezolūciju, vēl daļai no tām (arī Latvijai) balsojumā atturoties. 

Problēma šajā gadījumā tikmēr ir ne tikai tajā, ka vienotas nostājas neesamība un kā ES augstāko amatpersonu, tā nacionālo valstu politiķu savstarpējās vārdu apmaiņas un pretrunīgie paziņojumi pazemina savienības ietekmi pirmkārt jau nerietumu pasaulē. Problēma ir arī tajā, ka vienotas nostājas izstrāde ir sarežģīta atšķirīgo viedokļu dēļ, kā arī tur, ka neizlēmība šajā ziņā atstās ietekmi arī uz līdz šim vairāk vai mazāk vienoto nostāju par atbalstu Ukrainai, kas pamatvilcienos, pat neraugoties uz atsevišķu valstu frondu, līdz šim ir ticis nodrošināts.

Sankcijas pret Krieviju virknei ES dalībvalstu ir maksājušas gana dārgi ekonomiskajā ziņā, savukārt karadarbības Ukrainā ieilgšana rada aizvien pieaugošu nosacīto nogurumu to sabiedrībās, kamdēļ nespēja panākt vienotu nostāju par Tuvo Austrumu konfliktu draud ar vismaz mēģinājumiem pārskatīt nostāju arī attiecībā pret Ukrainu, kas ir atklāti neiepriecinoša perspektīva kā visai ES kopumā, tā jo īpaši Baltijas valstīm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Viedoklis vai vadlīnijas?

Prestižajā un ļoti ietekmīgajā ASV starptautiskās politikas izdevumā Foreign Affairs lasāma plaša publikācija ar nosaukumu Uzvaru nevar aizstāt. Amerikas konkurence ar Ķīnu ir jāuzvar, nevis jāpārval...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē