"Cilvēks ir dabas daļa, un būtībā viss, kas nepieciešams cilvēka ēšanai, enerģijai un veselībai, ir nolikts viņam pie kājām," saka farmācijas doktore Vija Eniņa.
Dabā viss, ko augs veido, sintezē un uzkrāj, ir vajadzīgs tikai augam pašam. Bez cilvēka tas pilnībā var izdzīvot, jo augā ir vesels vielu komplekss, kas tam palīdz, pirmkārt, nodrošināt enerģiju, – augs sintezē cukurus, olbaltumvielas, taukus. Tie arī cilvēkam ir nepieciešami. Otrkārt, augs sintezē antioksidantus, kas pasargā tā šūnas no nelabvēlīgas ārējās ietekmes, piemēram, no ultravioletā starojuma. Arī mums tas ir kaitīgs. Nonākot cilvēka organismā, augs mūsu labā darbojas tāpat, kā darbojas sev.
Taču par ārstniecisko augu lietošanu profesore iesaka domāt nevis tad, kad slimība jau piemeklējusi, bet kamēr ir veselība. Vija Eniņa norāda: "Kamēr ir veselība, augu aktīvās vielas iesaistās mūsu vielmaiņas norisēs un palīdz izdzīvot mūsu šūnām, justies tām labi un būt veselām. Arī cilvēks pats tad ir vesels."
Vijas Eniņas ārstniecisko augu un tēju krājumi ziemai sapildīti dažādu materiālu – stikla, keramikas, metāla – hermētiskos traukos un audumu maisiņos, bet ne lina, jo it īpaši rupjāk austa lina drānas cauri laiž putekļus. Lina maisiņi var kalpot kā glīts dizaina elements, taču izkaltēto augu ilgākai uzglabāšanai labāk izvēlēties kokvilnas vai blīvo, savulaik par spalvu drānām saukto audumu maisiņus. Lielāka izmēra mākslinieciski apgleznotā stikla traukā Vija Eniņa glabā vakariņu tējas maisījumu, kurā pa šķipsnai sajaukts no katra ziemai sagatavotā auga – no piparmētras, smalki iztīrītiem rožu augļiem, asinszāles, bērza lapām, raudenes lakstiem, pienenes saknes, kumelītēm.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 24. janvāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!