Katru gadu janvārī dažādi pētniecības, klimata kontroles u. tml. centri tradicionāli publisko iepriekšējā gada novērojumu rezultātus, kā arī izsaka prognozes, kāds klimatiskajā ziņā būs tekošais gads. Kas attiecas uz 2022. gadu, tad tas saskaņā, piemēram, ar Kopernika vārdā nosauktā Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra (European Centre for MediumRange Weather Forecasts, ECMWF) jeb Copernicus, kā arī Berkeley Earth aplēsēm ieņem piekto vietu gadu skaitā ar augstāko vidējo globālo gaisa temperatūru kopš šādu novērojumu sākšanas. (Regulāri novērojumi tika sākti 1850. gadā, tomēr bieži tiek uzskatīts, ka par pilnībā ticamiem tos var uzskatīt, sākot ar apmēram 1880. gadu.)
Piektajā vietā visu laiku siltāko gadu sarakstā kopš novērojumu sākšanas 2022. gadu ierindojusi arī ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa izpētes pārvalde (NASA), gan piebilstot, ka gaisa temperatūra pērn bijusi gandrīz salīdzināma ar 2015. gadu. Arī ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pētījumu pārvalde (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) un Lielbritānijas Meteoroloģijas dienests aizvadīto gadu uzskata tikai par nedaudz vēsāku nekā 2015. gads, un attiecīgi tas ierindots siltāko gadu saraksta sestajā vietā.
Pats siltākais novērojumu vēsturē, jāatgādina, bijis 2016. gads, kuram lejupejošā secībā seko 2020., 2019. un 2017. gads.
El Ninjo un La Ninja
Arī ANO Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (World Meteorological Organization, WMO) paziņojumā, atsaucoties uz šiem un vēl citiem datiem, norādīts, ka 2022. gads bijis piektais vai sestais siltākais vēsturē kopš novērojumu sākšanas 1850. gadā. Tas palielina bažas par iespējamību, ka "ar laiku" var tikt pārsniegta Parīzes klimata nolīgumā noteiktā 1,5 grādu pēc Celsija skalas robeža.
Zemes vidējās gaisa temperatūras palielināšanos par 1,5 grādiem pēc Celsija skalas, salīdzinot ar vidējo temperatūru pirmsindustriālajā laika posmā (no 1850. līdz 1900. gadam), klimatologi uzskata par robežu, pēc kuras globālā sasilšana kļūs reāli bīstama. Šīs bažas ir atspoguļotas arī ANO 2016. gadā noslēgtajā, visā pasaulē par saistošu atzītajā Parīzes klimata nolīgumā, kura oficiālais nosaukums ir ANO Vispārējā konvencija par klimata pārmaiņām.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 20. - 26. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!