Jau drīz pēc bērna nonākšanas BKUS klīniskie simptomi liecināja par tuberkulozi, stāstīja mediķi, taču bija nepieciešams aptuveni mēnesis, lai laboratoriski pierādītu tuberkulozes baciļa klātbūtni. Latvijas Infektoloģijas centra informācija liecina, ka Latvijā aptuveni 97,5% bērnu saņēmuši BCG vakcīnu pret tuberkulozi, tiesa, vakcinēto bērnu skaitam pēdējos gados ir tendence nedaudz samazināties. Mediķi pieļauj, ka tajā vainojami medijos un dažādās interneta vietnēs izskanējušie vakcinācijas pretinieku viedokļi.
«Jāveidojas zināšanās balstītai sabiedrībai. Sabiedrība vāc visu informāciju par vakcināciju, kāda vien tai ir apkārt, taču diemžēl var būt grūti diferencēt, kurš ir patiešām kompetenta cilvēka viedoklis un kurš ir tikai viedoklis vai pārdomas,» saka profesore Dace Gardovska, BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja. Viņa uzsver - lai arī BCG pote pilnībā nepasargā no saslimšanas ar tuberkulozi, šī pote ir vienīgā iespēja, kā pasargāt bērnu no smagām slimības formām, kas izraisa nāvi vai invaliditāti.
Pēc nelaimes ar mazo puisēnu Veselības ministrija (VM) apņēmās uzlabot vakcinācijas aptveri. VM Veselības politikas plānošanas departamenta direktore Inga Šmate stāsta - jaunnedēļ VM kopā ar LIC pārrunās iespējamos risinājums. Aprīļa vidū atbraukšot Pasaules Veselības organizācijas pārstāvis, kurš stāstīšot par ārvalstu pieredzi, arī par to, kā sadarbībā ar vecākiem un skolām uzlabot bērnu vakcinācijas aptveri. I. Šmate saka - īpaši jādomā, kā piekļūt topošajām māmiņām, tādēļ varētu stāstīt par bērnu potēšanu jau vidusskolā vai arī par to jāstāsta ginekologiem, pie kuriem topošās māmiņas stājas uzskaitē.