Jūs bijāt Latvijas pārstāvju vidū vērienīgā starptautiskā projektā par reģionālā tūrisma veicināšanu. Kādi secinājumi?
Linda Veliverronena. Jā, mums bija iespēja piedalīties Interreg projektā Tūrisma uzņēmējdarbības veicināšana ar augstākās profesionālās izglītības starpniecību (Boosting Tourism Business Growth through Higher Professional Education), kuru Vidzemes Augstskola īstenoja kopā ar Satakuntas augstskolu Somijā, Latvijas Universitāti un Kuresāres koledžu, kas kļuvusi par Tallinas Tehniskās universitātes struktūrvienību. Projekta vadošie partneri ir Somijas pārstāvji, bet tā mērķis ir sabalansēt profesionālo augstākās izglītības piedāvājumu Centrālbaltijā ar tūrisma nozares un darba tirgus vajadzībām Somijā, Igaunijā un Latvijā, veidojot jaunu, visām trim valstīm kopīgu studiju moduli jeb, vienkārši sakot, mācību kursus e-vidē. Uzsvars likts uz starptautiskā tūrisma attīstību reģionā, kurā ietilpst Latvija, izņemot Latgali. Mums šādas robežas gan šķiet dīvainas, bet tādi bija projekta nosacījumi.
Savukārt visvairāk mūs ieinteresēja tas, ka šie kursi tiek veidoti, balstoties uz nopietnu izpēti, ar kuru Latvijā mēs tad arī nodarbojāmies. Intervējām tūrisma jomā strādājošo mazo un vidējo uzņēmumu, pašvaldību struktūru – parasti tūrisma informācijas centru –, reģionālo tūrisma biroju, viesnīcu un restorānu biznesa, kā arī tūristu piesaistes objektu pārstāvjus. Kopumā runājām ar 52 cilvēkiem 44 uzņēmumos un organizācijās, galvenokārt ar īpašniekiem vai vadītājiem, kā arī ar mārketinga speciālistiem. Pamatā intervijas bija vienādas visās projekta dalībvalstīs, lai gan bija atšķirības, saistītas ar vietējo specifiku. Salīdzinājumam – Igaunijā bija 27 intervijas, bet Somijā – 32.
Ilze Grīnfelde. Šo interviju gaitā mums nostiprinājās pārliecība, ka augstākā profesionālā izglītība tūrisma jomā Latvijā diemžēl nav tik cieši saistīta ar nozari, ar tās praktiskajām vajadzībām, kā būtu vēlams, un ka mācībspēkiem trūkst informācijas par nozarē notiekošo. Uzklausījām daudz pateicības vārdu par to, ka vispār kādi no augstākās izglītības sfēras pārstāvjiem interesējas, kas nozarei reāli vajadzīgs. Beigās mēs izgājām ārpus projekta ietvariem, un sarunu izrādījās vairāk, nekā bija paredzēts sākotnēji un bija nepieciešams projektam. Tomēr tas atmaksājās ar uzviju, jo ielikām pamatus sadarbībai.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 8. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!